Udalosť týždňa I
Sýria.
“Pekne sme dopadli.
„
Nedávno tu také chválené prímerie konvertovalo do apokalypsy, ktorá – tvrdia očití účastníci – presahuje všetko v Sýrii doteraz zažité. Kapitolu Aleppo sa Asad a Rusi rozhodli uzavrieť vyhladzovacou vzdušnou vojnou, čo je menej ako holokaust, ale viac ako zverstvo.
Američania si bombardovanie sýrskych jednotiek tiež mohli odpustiť. Je však obrovský rozdiel medzi priznanou chybou a vyhladzovacím zámerom, ako aj konvojom humanitárnym a vojenským.
Kliatba nad Sýriou je bez konca - iste na inej úrovni než Kremeľ a Damask - je spoluzodpovedný aj Barack Obama, ktorý, keď bola prekročená jeho vlastná „červená čiara“ (chemické zbrane), sa intervencie zľakol a vpustil do Sýrie Rusov.
Sýria je dôkazom, že ak od štátu k štátu vládnu mäsiari a dobytkovia, svet sa nezaobíde bez policajta.

Udalosť týždňa II
Hillary - Donald.
Hoci spomienka spred štyroch rokov, keď Romney v prvej prezidentskej debate Obamu rozniesol, ešte nevychladla, reči, že event bude mať „zásadný vplyv“ (a pod.) na voľby, sa opakovali aj pred týmto duelom.
Kto ho vyhral a kto prehral, povedia (hovoria) prieskumy, ale dá sa pečatiť, že na výsledok 8. novembra bude mať zanedbateľný vplyv.
Udalosť to bola skôr preto, lebo sa lámal rekord v disciplíne najsledovanejšej debaty od vzniku televízie, čo je superlatív podložený realitou, na rozdiel od trumpovských megazveličení typu „NAFTA je najhoršia zmluva v histórii“. (A čo tak Ribentropp-Molotov?)
Na rozdiel od amerických nuáns ako „rasové profilovanie“ (jeden zo sporov, čo viedli) je Trumpov vzťah k slobodnému obchodu – ktorý treba zaraziť, aby v USA bolo viac „jobs“ – doslova šokujúci.
Keby radikálna ľavica pobrala kus rozumu, tak sa modlí deň a noc za úspech tohto populistu, ktorého reči v kampani nezakladajú menšiu hrozbu než rozvrat svetového bezpečnostného a ekonomického poriadku.
Debata, že po zvolení by „zabudol“ a robil inú politiku, je, samozrejme, legitímna, len skúšať to je vysoko nadmerné riziko.
Čisto zo slovenského uhla pohľadu – aj taký by mal existovať – pozoruhodnosťou diskusie bolo, že výraz korupcia nezaznel ani raz za 90 minút.