Autor je redaktorom českého denníka MF DNES
Na čele Európy by si človek vedel predstaviť aj výraznejšie, víziami a osobným čarom obdarenejšie postavy, ako je bývalý poľský premiér Donald Tusk.
Napríklad končiaceho nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, do referenda o brexite aj bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, pred desiatimi rokmi napríklad aj Václava Havla...
Ale z politikov našej časti Európy, ktorí pred viac ako rokom reálne prichádzali do úvahy, bol Donald Tusk jednoznačne tou najlepšou voľbou. Je to človek, ktorý celý predchádzajúci život stál v Poľsku jednoznačne na strane boja za slobodu a demokraciu, hoci nestál aj vzhľadom na svoj vek niekde na čele.
Tusk je politik, ktorý dokázal zvládnuť porážky aj víťazstvo a ktorý Poľsko zmodernizoval a zmenil z krajiny na konci únijného pelotónu do podoby slušného európskeho štátu. Možno nemá na rozdiel od veľmi slušnej nemčiny najlepšiu angličtinu, ale ovláda ju.
Z jeho maltského kurzu tohto globálneho jazyka sa stal v Poľsku fenomén, ktorý však slúži mnohým Poliakom ako príklad hodný nasledovania, nie ako výsmech.
Lepší ako Van Rompuy
Tuskovo Poľsko bolo navyše krajinou, ktorá minimálne myšlienkovo Únii viac dávala, ako z nej brala, a tandem, ktorý vytvoril Tusk so svojím excelentným ministrom zahraničia Radoslawom Sikorským, vojde do poľských dejín.
Vďaka Tuskovmu Poľsku bol aj obraz našej strednej Európy lepší než si región, kde stáli na čele štátov takí ľudia ako Václav Klaus, Viktor Orbán alebo Ivan Gašparovič a Robert Fico, vlastne zaslúžil.
Tusk bol vždy obdivuhodnou postavou aj z hľadiska svojho osobného života. Po výnimočnom stave, keď mali štátne podniky zákaz Tuska ako opozičného aktivistu zamestnať, sa dlhé roky živil natieraním továrenských komínov, umývaním okien na výškových stavbách a podobne. Je šťastne ženatý od roku 1978, má dve dnes už dospelé deti.