SME

Rusi nachytali Obamu, opozícia sa feminizuje a šach v hidžábe

Kováčov spor s Mečiarom – nech už ho odštartovalo hocičo – však celkom zásadne potlačil Slovensko k západnej a európskej budúcnosti.

Aj Havel, ako každá nadrozmerná osobnosť, sa občas mýlil (s Alexandrom Dubčekom v júni 1990 v Komárne). (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Sýria. Opäť.

Barelové bomby na nemocnice v Aleppe a kdekade sa komentujú ako „neopísateľná tragédia“ a podobne. Nad seriálom vojnových zločinov aliancie Putin-Asad  sa vyzýva OSN, možné je aj zvracať a biť hlavy o múr, dejinotvorné však je, že sa práve píše záverečná bodka za pokusom Baracka Obamu o „dialogickú“ politiku s Ruskom.  

Zo Sýrize sa pozerá  hrozba globálneho konfliktu a paradox, že rastie na mýte (v zmysle legenda, nie Sky Toll) boja s Islamským štátom, len podčiarkuje vzdych Johna Kerryho, že „rokovania s Ruskom nevedú nikam“. Pekné, že mu došlo. Skôr sa nedalo.

V Sýrii nachytali Rusi Obamu na fatamorgánu reprízy protihitlerovskej koalície (Roosevelt-Stalin) proti akože horšiemu ohrozeniu. Ušlo im len, že regionálny „strašpytel“ IS je - doslova - bezpečnostná malina v porovnaní s frustrovanou jadrovou mocnosťou s komplexom menejcennosti a v sedle s dôstojníkom KGB.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nečinnosťou v sýrskej kauze zradil Obama idealistické fundamenty americkej politiky ako nikto pred ním a dôsledky sú ešte pred nami.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Udalosť  týždňa II

Havel.

Nedožitých osemdesiat najznámejšieho (Jágr odpustí), najinšpiratívnejšieho a najvýznamnejšieho  Čecha po- i prednovembrového sveta je zaiste príležitosť na tryznu a veľkú spomienkovú jazdu. Malo by sa len pamätať - teda bratia Česi, na Slovensku Havel udalosťou  nebol - že to, čo sám  Havel by najviac odmietal, je budovanie kultu osobnosti. Vyhlásiť z voleja, že spomínanie bolo akosi paušálne prepálené, by nebola pravda (čo je jeden z odkazov Havla). Lenže  aj individuálne náznaky, ktorých bolo až dosť, zvádzajú k ironizáciám a rôznym stupídnym prirovnaniam.

Aj Havel, ako každá nadrozmerná osobnosť, sa občas mýlil. Mal aj zlé vlastnosti a spoločnosť polarizoval podobne ako jeho „protinožec“ Klaus. Ktorý, mimochodom, ale príznačne, končí ako poľutovaniahodný extrémista práve preto, lebo osou jeho politického bytia bolo súperenie s Havlom.

Udalosť týždňa III  

Michal Kováč.

Prvému slovenskému prezidentovi, ktorý vo veku 86 rokov odišiel, žiadny kult nehrozí. Jeho spor s Mečiarom – nech už ho odštartovalo hocičo – však celkom zásadne potlačil Slovensko k západnej a európskej budúcnosti. Vďaka za tento príspevok.  A aj malý pardon, keďže komentátor si nie je celkom istý „vyváženosťou“ vlastných hodnotení Kováča a jeho krokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správny krok

Matovič deaktivoval živnosť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Q7X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


145
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu