SME

Miliardári a mužíci Putinovho samoderžavia

Tretia časť voľného seriálu o dnešnom Rusku.

Rusko. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je občiansky aktivista.

Že fašisti vztyčujú ruské zástavy pred župným úradom v Banskej Bystrici neprekvapuje: slovenskí fašisti síce intuitívne, ale o to jasnejšie chápu, že súčasné Rusko je presne taký štát, po akom tak veľmi túžia.

Čo trochu prekvapuje, je nadšenie, ktoré pre Putinovo samoderžavie prejavujú zostávajúce zvyšky ľavicovo zmýšľajúcich voličov - či už radikálnych ľavých, alebo ľavičiarov sociálno-demokratického razenia. Ak sa teda dá o nejakej sociálnej demokracii na Slovensku vôbec ešte hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Ako zaostáva ruská veda Čítajte 

Rovná spravodlivosť?

Zaujímaví pritom nie sú kváziľavičiari zamestnaní na Rusmi založených vysokých školách, v Kremľom

Všetci ruskí miliardári sa vynorili v priebehu minulých 25 rokov zdanlivo z ničoho. V skutočnosti práve tak ako mnohí zo slovenských a z českých zbohatlíkov, aj tí ruskí vzišli najmä z privatizácie a rozkrádania štátneho majetku a zo štátnych kontraktov.

Juraj Mesík

sponzorovaných pracoviskách akadémie vied, majitelia rozličných firiem závislých od ruských zákaziek a kapitálu, ani slovenskí politici s nádejou očakávajúci gazpromovský blahobyt Gerharda Schroedera po odchode na politický dôchodok doma. Platení propagandisti sú čitateľní: neuspeli na Západe, obrátili sa na Východ.

Oživení agenti starej komunistickej Štátnej bezpečnosti sú zrozumiteľní, rovnako ako tí, ktorých Kremeľ motivuje cez sponzoring konferencií, vydávanie článkov alebo kníh, či  cez výlety povedzme na exotickú Kamčatku. Oproti celkovému počtu ľavicovo orientovanej verejnosti je ich však len malá, aj keď agilná časť. Otázka je, čo robí Putinstan atraktívny pre masu ostatných ľavicovo orientovaných občanov Slovenska i Česka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dá sa predpokladať, že popri celkovom chaose v hlavách ľudí vystavených mohutnej paľbe dezinformácií, hrá pri tichej láske starších ľavicovo orientovaných občanov k režimu v Rusku aj známa pravda Čo sa za mladi naučíš, na staré kolená akoby si našiel. Dnešní štyridsiatnici a starší prežili v detstve systematické a dlhodobé vymývanie mozgov, ktoré predkladalo sovietske Rusko ako krajinu sociálnej rovnosti a spravodlivosti.

Vedeli sme síce – lebo to sa nepodarilo utajiť ani komunistom - že Rusi sú chudáci, ale verili sme tomu, že sú si vo svojej biede aspoň spravodlivo rovní. Mnohí si po kolapse ZSSR nestihli všimnúť, že sa presadili úplne iné hodnoty ako pre všetkých spoločne rovnaká bieda – aj keď pri moci zostali rovnakí ľudia z KGB a komunistického aparátu.

Prečítajte si tiež: Súmrak sputnikov Čítajte 

Čo hovoria čísla

Dnešné Rusko je sociálne polarizovanejšia krajina ako väčšina „starých“ kapitalistických krajín, ktoré mali to šťastie, že ich komunisti a Rusi nikdy neovládli. Skutočného ľavicovo orientovaného človeka by mala odpudzovať ako tchor: ale neodpudzuje. Pozrime sa preto na pár čísel, ktoré najvýstižnejšie opisujú realitu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Q9E na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Aktívni občania ohrozujú Fica, rovnako ako ohrozujú Orbána alebo Putina.


Americký prezident Joe Biden a český premiér Petr Fiala.

Prečo nemôžeme brániť Ukrajinu ako Izrael? Racionálne odpovede sú, ale etické nie.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu.

ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.


Richard Sulík
SkryťZatvoriť reklamu