Keď budú slovenská a česká vláda na konci budúceho roku dokončovať plán osláv 100. výročia vzniku Československa, príde do Bratislavy Andrej Babiš ako český premiér. Víkendové krajské voľby potvrdili predsedovi ANO a majiteľovi Agrofertu tie najlepšie vyhliadky na post, pre ktorý vstupoval do politiky.
Regionálne a senátne hlasovania tiež ukázali, nakoľko sa aj v Česku mení podoba liberálnej demokracie, teda nakoľko voliči uprednostnili svojich Trumpov, Kotlebov, brexity, alternatívy pre čokoľvek a ako sa držia štandardné politické strany.
1. Babiš for premiér
Je síce zradné predpovedať výsledky volieb rok pred ich konaním, ale Andrej Babiš práve dokázal, že jeho príbeh na českého voliča stále bezpečne zaberá. ANO vyhralo v 9 zo 13 krajov a porazilo premiérsku ČSSD výraznejšie, ako sa čakalo. Pred voľbami bolo jasné, že ich témou nie je regionálne školstvo ani oprava ciest, ale práve súboj ANO a ČSSD o lepšiu pozíciu pred parlamentnými voľbami za rok na jeseň.
ANO síce nevyhralo drvivo (dostalo celkom 533-tisíc, zatiaľ čo ČSSD v roku 2008, keď sa hovorilo o oranžovom cunami, dokonca cez milión hlasov), ale aj vyvrátilo pochybnosti, že je stranou do jedných-dvoch volieb.
2. ANO ako hrozba
ANO sa navyše podarilo niečo, čo doteraz nijakej vládnej strane. V Česku zatiaľ vždy vyhrala krajské voľby strana, ktorá nebola vo vláde - voliči trestali Grossa, Zemana, Topolánka, Nečasa ... ANO už tri roky vládne s ČSSD a ľudovcami, ale vďaka Babišovi si stále drží peľ nevinnosti ako opozičná strana.
Za vládu potrestali voliči premiéra Bohuslava Sobotku - ČSSD vyhrala len vo dvoch krajoch. Pre Česko to nie je dobrá správa - ANO je nečitateľné zoskupenie ovládané jedným mužom, ktoré nemá jasný dlhodobý program, len sa chytá tém, ktoré považuje pre voličov ako atraktívne.
Zvlášť na regionálnej úrovni stavia na neznámych ľuďoch. Šéf strany je v obludnom konflikte záujmov - podpredseda vlády a neobmedzený šéf politickej strany zároveň vlastní holding Agrofert (združuje viac ako 200 firiem, vlani mal zisk cez 300 miliónov eur) a dôležité médiá (Mladá fronta DNES, Lidové noviny, Rádio Impuls ...) .
To je oveľa horšie ohrozenie demokratického systému ako Kotleba, Kollár a SNS dohromady.
3. Kúzlo Babiš
Vicepremiér českej vlády aj v týchto voľbách predal svoj príbeh, že nie je politikom, že bojuje proti „matrixu“, že len on tvrdo pracuje, že on ako jediný nepotrebuje kradnúť (a kradnú aj jeho koaliční partneri), že len on vyčistí krajinu od korupcie (tentoraz od tej sociálnodemokratickej na krajoch), že len ANO vie riadiť štát (mesto, kraj) ako firmu – po novom už to však nie je sympatická rodinná firma, ktorá sa príkladne stará o ľudí...
V čom je to kúzlo, vďaka ktorému mnohým voličom neprekáža, že Babiš klame a zahmlieva ako iní politici, že ako minister a šéf strany intriguje ako iní politici, že ho pre Bocianie hniezdo vyšetruje aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), že im neprekáža jeho minulosť prepletená so Štátnou bezpečnosťou?