- Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák pokračujú v úspechoch slovenského predsedníctva v Európskej únii.
- Dôchodcom porastú penzie.
- Slovensko má jeden z najlepších rozpočtov v Únii.
- Finančná skupina pokračuje v rozvíjaní pracovného trhu na Slovensku.
Médiá témami, aké si vyberajú, a spôsobom, ako ich podávajú, vytvárajú spoločenskú realitu, v ktorej žijeme.
Keby sme pred niekoľkými dňami alebo týždňami pozorne sledovali maďarské médiá, mohli by sme nadobudnúť pocit, že hranice krajiny kolabujú pod náporom sýrskych utečencov, ku ktorým sa pridávajú ekonomickí migranti z celej Ázie a ktorí prichádzajú cielene, aby zničili a zabrali aj ten kúsok maďarskej zeme, ktorý po Trianone pod červeno-bielo-zelenou trikolórou ešte ostal.
Vláda Viktora Orbána len stavila na lacný šovinizmus a využila všetky štátne a súkromné provládne médiá na vytvorenie klamlivej reality s cieľom dosiahnuť úspech vlastného referenda proti utečeneckým kvótam.
Médiá však “nevedia nedonútiť ľudí, čo si majú myslieť. Sú však mimoriadne úspešné v nastavení tém, o ktorých ľudia premýšľajú", hovorí o jednej z najznámejších teórií o vplyve médií na svojich čitateľov americký politológ Bernard Cohen.
" Svet vyzerá pre každého z nás inak, v závislosti od 'mapy' vytvorenej reportérmi, editormi a vydavateľmi novín, ktoré čítame," dodáva.
A ani v Maďarsku väčšina z toho, čo Orbánova kampaň ľuďom hovorila, nebola pravda. Krajinu totiž netrápi nekontrolovateľná vlna utečencov, ale ohrozuje ju rozsiahla vládna korupcia, ktorá siaha priamo k samotnému Orbánovi. Jedným z príkladov je aj železnička do Orbánovho rodného mesta. Projekt, na ktorý išli z eurofondov dva milióny eur, začala Únia preverovať pre porušenie pravidiel.

Maďarská realita
Hoci vláda svoj boj o úspešné referendum napokon prehrala, podarilo sa jej v mediálnom priestore aspoň čiastočne prepísať skutočnú realitu plnú korupcie a klientelizmu vládnej strany.
Časť z nej na povrchu predsa len zostala, aj vďaka jednému z mála opozičných médií, denníku Népszabadság, ktorý sa vlnou šovinizmu nenechal strhnúť a riadne napĺňal novinárske remeslo.
No následne Népszabadság prekvapivo a bez ohlásenia zavreli.
Hoci vydavateľ, spoločnosť Mediaworks, hovorí o ekonomických dôvodoch a veľkej strate, ktorú titul vytváral, okamžité zavretie printovej a zároveň onlinovej verzie potvrdzuje názory predstaviteľov zatvorenej redakcie aj časti opozície, že ide mocenský zásah do mediálneho trhu. Krátko pred zavretím priniesol denník článok o zneužití vládnej helikoptéry Orbánovym blízkym, aby sa dostal na svadbu celebrity.
Ale či už bol dôvod zatvorenia média ekonomický, alebo mocenský, otázkou teraz zostáva, aká bude tá realita, o ktorej budeme bez Népszabadságu počúvať z Maďarska.
Dva roky po
Keď sa pred dvoma rokmi vzbúrila časť bývalej redakcie SME a na protest proti nadobudnutiu 45-percentného menšinového podielu vo vydavateľstve Petit Press finančnou skupinou Penta odišla a založila si vlastné noviny, mohlo sa zdať, že slovenský mediálny trh čakajú ťažké časy.