SME

Slabé školstvo prebudilo trh s doučovaním

Ponuky na doučovanie matematiky, fyziky, chémie či angličtiny nájdete na každej zastávke MHD, na vchodoch do bytoviek a tisícky na internete.

Doučovanie. (Zdroj: Ilustračné foto – SITA/AP)

Na zastávke električky sa jedna dôchodkyňa zverovala druhej, že práve mieri na hodinu angličtiny. Dcéra si totiž počas štúdia v Spojených štátoch našla partnera, s ktorým už majú dieťa, a ona sa chce so svojím zaťom a vnukom dohovoriť.

Aké je ťažké učiť sa cudzí jazyk vo vyššom veku, môžem potvrdiť vlastnou skúsenosťou. Žiadny výskum na to netreba, už stará múdrosť pripomína, že čo sa v detstve naučíš, ako by si našiel v starobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to dostať do hlavy

K tomu tá moja skúsenosť. Francúzštinu som sa učila od druhej triedy základnej školy s jej rozšíreným vyučovaním. Rodení Francúzi s nami začínali básničkami, pesničkami a v deviatej triede, po siedmich rokoch intenzívneho, no veľmi príjemného, nenásilného študovania sa nám po francúzsky aj snívalo. Hoci sa tomuto krásnemu jazyku už roky aktívne nevenujem, stačí, že si zapnem francúzsky film v pôvodnom znení alebo vycestujem do frankofónneho prostredia, cítim sa ako medzi svojimi.

Angličtinu sme dve hodiny do týždňa dostávali podanú vlažnou formou na matematickom gymnáziu. V tých časoch ju nebolo kde využiť, nebola prioritou ako dnes, nevenovali sme jej veľkú pozornosť. Dnes by som tie premárnené roky rada vrátila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy som absolvovala niekoľko kurzov angličtiny, dodnes mám dve hodiny týždenne, čítam (vlastne sa snažím čítať) anglické knihy, sledujem správy na CNN aj BBC, lepila som si slovíčka na papierikoch na kredenc, chladničku aj umývadlo v kúpeľni a stále sa cítim istejšie, keď sa mám s niekým porozprávať po francúzsky ako po anglicky. Neviem, ako do hlavy dostať tú automatiku, spontánnosť vyjadrovania, čo sa na človeka ani nevie ako, nalepí v detstve.

Na vlastnej koži

Zaujala ma preto novinka rodinnej firmy zo Žiliny. Otec Peter Belan, celý život pracujúci ako vývojár inteligentných informačných systémov, si jedného dňa povedal, že by mal niečo podniknúť pre svojich troch školopovinných synov.

Sú šikovní, no ich známky v škole len priemerné, trojky nie sú žiadna výnimka. Internetové programy, ktoré používal pri vzdelávaní dospelých, začal prispôsobovať a testovať na svojich chlapcoch.

Začali práve s angličtinou. Motivácia novým mobilom zabrala a všetci traja sa veľmi rýchlo naučili po tisíc slovíčok. Keď rodičia latku zvýšili a za naučenie sa od dvetisíc do štyritisíc slovíčok (podľa veku) počas letných prázdnin sľúbili notebook, chlapci mali za dva-tri týždne úlohu splnenú. Tým sa v triede katapultovali na úplne inú úroveň. Ale chlapci potrebovali pridať aj v iných predmetoch.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QKF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Peter Tkačenko

Stabilitu vlády, sociálne istoty ani vyslanie vojsk v paláci nepostráži.


SkryťZatvoriť reklamu