Naše ekologické svedomie hnije na šiestich tisícoch nelegálnych odpadových skládok v krajine. Separovanie odpadu sa stále mnohým javí ako úchylka precitlivených. A reči o uhlíkovej stope sú témou pre pár aktivistov, ktorí sa vrhajú do cesty buldozéru nasmerovanému na nejaký les.
Slováci sú národom igelitiek. Ročne spotrebujú viac ako 450 plastových tašiek na jedného obyvateľa, čo je podľa odborníkov dvojnásobok priemeru EÚ.
Radi veria, že stúpajúce hladiny oceánov a zväčšovanie púští sa ich netýkajú. Veď nemajú more. A majú dostatok pitnej vody, ktorej vývoz už chránia ústavným pseudozákonom.
Stavajú steny aj proti tým utečencom, z ktorých urobili bezdomovcov klimatické zmeny. Dosahy globálneho otepľovania však stena nezastaví. Myslia si, že aj keby im nejaká katastrofa hrozila, je to labutia pieseň budúcnosti. Lenže my už tú katastrofu žijeme. Dnes.
Klimatické zmeny prichádzajú skôr nebadane, a preto si ich menej všímame. Vo svojej práci na to upozorňuje Deborah J. Nelson, nositeľka Pulitzerovej ceny za žurnalistiku, ktorá 24. októbra navštívi Slovensko.
Podelí sa o skúsenosť, ako písať o zmenách, ktoré rozhodujú o tom, či väčšina živočíšnych druhov prežije zajtrajšky, ktoré pre nich každou zbytočnou igelitkou tvoríme.