SME

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

Andrej Babiš. (Zdroj: FOTO: TASR)

Andrej Babiš, už tri roky podpredseda českej vlády, je dobrým príkladom, ako rýchlo a úspešne vstúpiť do parlamentnej politiky.

Ako sa mu podaril prerod z úspešného podnikateľa na úspešného politika? Ktoré ingrediencie odlíšia podenkový pokus obstáť v politike od pokusu reálneho, ktorého výsledkom je víťazstvo vo voľbách a politická moc? A môže byť Babiš inšpiráciou pre Slovensko, kde sa práve roja nové strany ako jedovaté huby v teplom počasí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S príbehom

Andrej Babiš má silný osobný a podnikateľský príbeh. Nie je bez podozrivých okolností (vzťahy so Štátnou bezpečnosťou, zbohatnutie v divokých 90. rokoch, čulé vzťahy s vtedajšími politikmi...), ale tie sú známe len do tej miery, akú sú jeho voliči schopní prehliadať. Pritom Babiša obdivuje a volí veľa inteligentných slušných ľudí, podnikateľov, ktorí na rozdiel od neho uspeli len vďaka vlastnej usilovnosti, umeniu a hodnotám, ktorých sa držali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Potom je tu na české pomery enormné bohatstvo, ktoré hrá v ceste za politickým úspechom dve roly. Babiš mohol založiť hnutie ANO 2011 a ihneď investovať do prevádzky a marketingu peniaze, o akých sa môže väčšine ostatných politických strán len snívať. Čo bolo v roku 2013 pred predčasnými parlamentnými voľbami kľúčové.

A vďaka miliardám mohol Babiš s úspechom použiť tézu o svojich čestných úmysloch s politikou - ja som dosť bohatý, nepotrebujem kradnúť. Kradnú ostatní, ktorí nemajú majetky, živí ich len a len politika, iné nedokážu...

Bohatstvo však musí mať konkrétnu podobu, ktorá v politike pomáha - Babišov holding Agrofert sa skladá z 250 firiem väčšinou v Čechách a na Morave, ktoré zamestnávajú asi 35-tisíc ľudí (čo je napríklad celé Komárno alebo Levice) a pôsobia v potravinárstve, poľnohospodárstve, chémii, vyrábajú párky, jogurty, hnojivá pre farmárov... Od vidlí po vidličku - to bola Babišova stratégie.

Taký reálny majetok - fabriky na očiach ľudí slúžia potenciálnemu politikovi lepšie než anonymné vlastníctva firiem alebo požičiavanie peňazí, či investovanie v Rusku a Číne, aby sme zostali v Česku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QU7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ján Figeľ.

Čo sa zmenilo pre Slovensko od času keď sa snažilo o členstvo v NATO?


Ján Figeľ
Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


SkryťZatvoriť reklamu