Autor je dekan Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity
RTVS odvysielala v pondelok 17. októbra 2016 film Verdikt, do ktorého sa mohli interaktívne zapojiť diváci hlasujúci o výsledku filmu.
Išlo o to, či je vinný pilot, ktorý zostrelil unesené lietadlo so 164 ľuďmi na palube lietadla, aby zabránil jeho zneužitiu ako smrtiacej zbrane proti plnému futbalovému štadiónu so 70-tisíc divákmi.
Vyše desaťtisíc televíznych divákov na Slovensku sa zapojilo do hlasovania a výsledok hlasovania bol jednoznačný: 87 percent sa vyjadrilo, že je nevinný.
Podobné výsledky hlasovania boli v Nemecku, Rakúsku i vo Švajčiarsku. V televíznej diskusii, ale aj v článku v denníku SME uverejnenom 19. októbra 2016 na základe výsledku hlasovania zazneli konštatovania, podľa ktorých sa postoje ľudí radikalizujú.

Voľba menšieho zla
Skutočne možno výsledok hlasovania interpretovať ako radikálny? V dejinách ľudstva existuje množstvo príkladov takejto voľby, na čo už dávno reagovali filozofia, etika, teológia i právo priznaním práva rozhodnúť o voľbe tzv. menšieho zla.
Minimálne môžeme uviesť Akvinského teóriu dvojakého účinku, konzekvencialistické posudzovanie dôsledkov vyplývajúcich z konania alebo právnu teóriu krajnej núdze.