Autor je prekladateľ, žije v Krakove
Nová poľská vláda za rok vládnutia preukázala mimoriadny talent v robení si nepriateľov. Darí sa jej to nielen na doma, ale čoraz častejšie aj v zahraničí.
Jarosław Kaczyński chce z tragickej smrti svojho brata vytvoriť najdôležitejšiu udalosť novodobých poľských dejín. Zdá sa, že jeho konečným cieľom je odsúdiť bývalého poľského premiéra a súčasného predsedu Európskej rady Donalda Tuska za nedostatočné prešetrenie havárie poľského vládneho Tupoleva 154 a vedomé falšovanie dôkazov.
Podozrieva ho z tajného porozumenia s Vladimirom Putinom a zahladzovania stôp vedúcich k atentátu na prezidenta Lecha Kaczyńského. Rusmi vypustená umelá hmla a breza, ktorá mala podľa expertov ministra obrany Antoniho Macierewicza stáť pôvodne inde, už dnes nestačia.
Vo filme Smolensk, ktorý dobre reprezentuje novú historickú politiku poľskej vlády, v lietadle naozaj vybuchla bomba.
Millerova komisia, ktorá sa nešťastím pred rokmi zaoberala, bude čoskoro zastúpená novou komisiou. Chystá sa exhumácia tiel obetí, ktoré budú skúmať zahraniční experti na prítomnosť chemických prvkov potvrdzujúcich teóriu o výbuchu. A teda o atentáte.
S exhumáciou tiel nesúhlasí časť rodín obetí, ale vláda považuje nové skúmanie okolností smolenskej havárie za nevyhnutné.

Vidličková aféra zhoršila vzťahy s Francúzskom
Napäté vzťahy s Ruskom, ktoré sú výsledkom eskalácie smolenskej aféry, majú bezprostredný vplyv aj na poľsko-francúzske vzťahy.
Ministerstvo obrany zrušilo predchádzajúcou vládou schválený kontrakt na nákup francúzskych vrtuľníkov Caracal iba niekoľko dní pred návštevou francúzskeho prezidenta Hollanda vo Varšave.
Ministerstvo vyhodnotilo zmluvu ako nevýhodnú, za päťdesiat vrtuľníkov malo Poľsko zaplatiť trinásť miliárd zlotých, pričom iní zákazníci, napr. Brazília a Thajsko, by po prepočte na podobný počet vrtuľníkov zaplatili o polovicu menej.
Olej do ohňa dolial bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski, ktorý vyhlásil, že vysoká cena kontraktu vyplývala z džentlmenskej dohody medzi Poľskom a Francúzskom a súvisela s obrannou politikou východnej hranice EÚ.
Mala predstavovať akúsi náhradu za pozastavenie predaja dvoch francúzskych výsadkových lodí triedy Mistral do Ruska, ktorý sa po anexii Krymu neuskutočnil na nátlak východoeurópskych krajín.