Autor je generálny riaditeľ MET Slovakia
Skôr ako pôjde jeseň do finále a začne sa hystéria okolo energetickej bezpečnosti, dovoľte niekoľko faktografických a profesionálnych poznámok. Bez toho, aby sa politické súboje priživovali na strachu odberateľov. S kritickými postrehmi o módnych trendoch a vytriezvením z jadrovej energetiky. Skrátka, fakty o plynofikácii Slovenska.
Nie je pravdou, že Slovensko je kriticky závislé od zemného plynu. Podiel plynu v energetickom mixe je 25 až 30 percent.
Jeho spotreba v posledných rokoch mierne klesá, čo súvisí s otepľovaním, zatepľovaním, presadzovaním obnoviteľných zdrojov energie a vo finále s dlhodobou stratégiou diverzifikácie energetických zdrojov.
Dôležité je, aby vedúci predstavitelia štátov – a to sa týka celej Európskej únie – zachovali rozumný rámec toho, do akej miery budú podporovať alternatívne zdroje.
Sme na plyn zvyknutí
Súčasný stav elektrizačných sietí v Európe zažíva nápor prebytočnej elektriny. Keď fúka vietor alebo svieti slnko, tak sa vyprodukuje toľko elektriny, že ju musia „tlačiť do exportu“.
Je to niekoľko dní až týždňov v roku, keď je česká energetická sústava pred kolapsom. Riziko ide zo západu. Monitoring trhu hovorí predbežne o tom, že našej prenosovej sústave hrozba kolapsu na základe obnoviteľných zdrojov energie nehrozí.
Na Slovensku máme aj významné energetické špecifikum – sme druhou najplynofikovanejšou krajinou v Európskej únii.