Prečo ľudia veria na duchov a sú presvedčení, že hrdza spôsobuje tetanus? Alebo inak - ako sa stane, že najdokonalejší počítač na svete s desiatkami miliárd neurónov a stovkami miliónov rokov evolučného dizajnu dokáže po dlhej úvahe nadobudnúť presvedčenie, že vakcíny spôsobujú autizmus a bieli ľudia sú slušnejší a usporiadanejší ako nebieli?
Ľudský mozog je predprogramovaný na to, aby vo svete okolo svojho majiteľa nachádzal vzorce, ktoré mu pomôžu pochopiť svet. Je to úžasne užitočná vlastnosť, ktorá skvelo funguje pri zháňaní potravy v lesoch a rozpoznávaní fyzického nebezpečenstva.
Naša myseľ sa automaticky snaží nájsť príčinu a následok z nášho okolia. Aby to dokázala, ponúkne intuitívne vysvetlenie na základe predošlých skúseností.
Moderná spoločnosť je oveľa komplikovanejšia ako les, čo znamená, že nám mozog často ponúkne intuitívne vysvetlenie, ktoré je nesprávne. Snaží sa nám pomôcť, ale v skutočnosti klame. Tak sa stane, že veľa ľudí dospeje k nezmyselnému presvedčeniu, že alkohol zahreje telo a že deti sú po sladkostiach hyperaktívne.
Pozrite sa napríklad na tento graf. Ukazuje, ako po začiatku predaja iPhonov rástol v USA aj počet pádov zo schodov.
Vaša myseľ pravdepodobne pohotovo ponúkla vysvetlenie. Ľudia si kúpili iPhony, pozerali do obrazoviek a v dôsledku nepozornosti začali padať zo schodov. Vysvetlenie dáva zmysel každému, kto držal v ruke telefón a zabudol vystúpiť z autobusu alebo takmer vbehol do cesty autu.
Rovnako dobre však môže byť správne tvrdenie, že veľa ľudí padalo zo schodov a počas zotavovania sa v posteli sa nudili, a preto si kúpili iPhone. Ani jedno z týchto vysvetlení v skutočnosti nie je správne.
Naša skúsenosť totiž nemôže obsiahnuť tisíce ďalších faktorov, ktoré na pády zo schodov vplývajú a už vôbec nechce pripustiť náhodu. Navyše si náš mozog takmer určite nevšimol podivne nastavenú mierku grafu. Prvé intuitívne vysvetlenie je však to, s ktorým sa väčšina ľudí uspokojí.
Neznášame náhody
Mozog má zvyk podceňovať náhodu, ktorá je oveľa významnejšia, ako si väčšina ľudí intuitívne pripúšťa. Väčšina vecí vo svete sa deje súčasne, no len málo z nich spolu súvisí. Myslíte, že počet samovrážd udusením a obesením má súvis s počtom právnikov pôsobiacich v Severnej Karolíne? Váš mozog si to po pozretí tohto grafu už myslí.