S veľkou radosťou tu dnes som a je mi cťou prijať Európsku cenu GLOBSEC.
Prijímam ju s o to väčším potešením, že sa dáva za úsilie udržať Európu silnú a zjednotenú. Táto téma je veľmi blízka môjmu srdcu. Väčšinu svojho politického života som strávil premýšľaním o Európe, o EÚ. Moje úsilie sa prevažne sústredilo na to, ako vybudovať európsky dom, ako zaistiť, aby boli jeho základy pevné.
Už nejaký čas sa zdá, že väčšinu času trávim nie budovaním domu, ale jeho opravovaním!
Európska únia je jedinečný projekt. Je to úspech, aký nemá obdobu na celom svete. Niekedy máme sklon zabúdať, aké máme šťastie, že sme jeho súčasťou. Neviem si predstaviť, kde by napríklad Nemecko dnes bolo bez EÚ.
Podobne ako EÚ pomohla Nemecku po vojne, myslím, že bola tiež veľkým impulzom pri pomoci štátom – po porážke komunizmu – pri ich transformovaní sa na funkčné, prosperujúce, demokratické trhové ekonomiky.
Keď si pomyslím, ako sa tieto krajiny odvtedy rozvíjajú, napĺňa ma to údivom nad silou ľudského ducha a hrdosťou nad tým, že som Európan.
Slovenská republika je toho jedným z najlepších príkladov. Vaša krajina nielenže vytrvalo vykazuje dobré hodnoty rastu (2015: 3,6 percenta; 2016: 3,2 percenta; 2017: 3,3 percenta – KOM 2016), ale zdravá fiškálna politika vám umožňuje udržiavať verejný rozpočet pod kontrolou. To znamená zdravý pokles nezamestnanosti v ostatných rokoch (2014: 13,2 percenta - 2017: 9,5 percenta; KOM 2016)
Slovensko je teraz silne industrializovaný štát. Ak mám dobré informácie, dokonca vyrábate viac áut na obyvateľa ako ktorákoľvek iná krajina na svete. A ja som si myslel, že my, Nemci, sme odborníci na autá! (Internetová stránka nemeckého ministerstva zahraničia, marec 2016).
No čo je ešte dôležitejšie, Slovenská republika je pevne ukotvená v srdci Európy.
Význam Tatra Summitu každým rokom rastie. A práve tu, v Bratislave, si minulý mesiac EÚ vytýčila program vyviesť nás z kritickej siutácie, v ktorej sa momentálne nachádzame, hlavne po sklamaní z hlasovania vo Veľkej Británii. Ako povedala jedna prominentná účastníčka (kancelárka Merkelová): “Duch Bratislavy bol duchom spolupráce.“
Ale nezávidím vám. Vaše historicky prvé predsedníctvo EÚ – a mimochodom, prebieha výborne – nastalo v jednom z najťažších okamihov v histórii EÚ. Zdá sa, že mnohí ľudia stále viac prichádzajú o ilúzie. Práve to, čo kedysi bolo zdrojom veľkých nádejí a optimizmu, je momentálne zdrojom nezhôd a frustrácie.
“EÚ sa musí znovu stať tým, čím kedysi bývala. Musí dokázať, že je dôležitá, že je schopná konať ako celok a riešiť veľké otázky, ktorým čelíme. Inak riskujeme, že sa staneme bezvýznamnými.
„
EÚ sa musí znovu stať tým, čím kedysi bývala. Musí dokázať, že je dôležitá, že je schopná konať ako celok a riešiť veľké otázky, ktorým čelíme. Inak riskujeme, že sa staneme bezvýznamnými.
To neznamená zmenu Zmluvy (pozn.red.: Lisabonskej) – na to nemáme čas. Teraz nastal čas sústrediť sa na kľúčové oblasti, kde môže EÚ predstavovať zásadný zlom, pri využití prostriedkov, ktoré už máme k dispozícii.
A tu je šesť zásadných oblastí, podľa môjho názoru, kde EÚ môže – a musí – mať zásadný význam.
Po prvé: Migrácia. Musíme zaistiť ochranu vonkajších hraníc a zaoberať sa zmluvou s Tureckom, s patričnými repatriačnými dohodami s ostatnými štátmi.
My musíme byť tým, kto rozhodne, kto môže a kto nemôže prísť do EÚ – a nie vražedné mafie, čo obchodujú s ľuďmi. A potrebujeme nájsť spravodlivý a politicky prijateľný spôsob, ako rozdeliť utečencov.
Po druhé: Vonkajšie záležitosti. Musíme robiť viac pre stabilizáciu našich susedných oblastí, vrátane Ukrajiny. Musíme rozvíjať investičné podmienky a zlepšovať vyhliadky ľudí v týchto ťažko skúšaných regiónoch. Ak to neurobíme, toky ľudí utekajúcich do EÚ pred hladom, vojnou, násilím a chudobou budú len pokračovať.
Preto v súčasnosti debatujeme o Európskom fonde pre udržateľný rozvoj, aby sme vytvorili stimuly pre tieto regióny a aby sme bojovali s príčinami migrácie zlepšovaním tamojších vyhliadok.
Po tretie: Bezpečnosť. Európa si už nemôže dovoliť rozdrobené vojenské štruktúry.
Tu potrebujeme posilniť spoluprácu. Potrebujeme spoločné armádne sily s vlastnými štruktúrami velenia. A naliehavo potrebujeme zlepšiť spravodajské služby, aby sme zvládali teroristickú hrozbu.
Po štvrté: Konkurencieschopnosť. Máme v EÚ taký neprebádaný potenciál, ako skutočná digitálna únia, alebo riadna energetická únia. Musíme byť inteligentnejší pri investíciách, ako to robíme pri Európskom fonde pre strategické investície.
Pri rozpočte EÚ by sme mali opustiť výdavkové vzorce a namiesto toho použiť peniaze s ohľadom na budúcnosť, aby sme pomohli financovať realizáciu politických priorít odsúhlasených v Európskom Semestri.
V Únii naliehavo potrebujeme štrukturálne reformy. Bohužiaľ, mnohí by radšej takéto rozhodnutia odložili. Dnešný odklad však znamená len väčšiu bolesť zajtra. Práve preto je zásadné, aby sme sa držali pravidiel, ktoré sme spoločne odsúhlasili v oblasti eura.
Po piate: Zamestnanosť a vzdelávanie. Situácia s nezamestnanosťou mladých v EÚ je ubíjajúca. Mnohé firmy zúfalo hľadajú ľudí, ktorých by zaškolili. A mnohí mladí zúfalo hľadajú praktické zaškolenie. Potrebujeme nejako dať dokopy tieto dve strany, možno spoločnou celoeurópskou iniciatívou.
A napokon: Euro. Už sme urobili veľa pre stabilizáciu eura. Teraz musíme pokračovať v úlohe minimalizovať riziká v bankovom sektore a vytrvať v únii kapitálových trhov. No predovšetkým sa musíme postarať, aby sme sa pridŕžali fiškálnych pravidiel, ktoré sme spoločne odhlasovali. Tie pravidlá majú zaistiť stabilitu v oblasti eura.
Jasne vidíme, že tým, ktorí ich uplatňujú, sa darí najlepšie. Ich implementácia je zvyčajne úlohou Európskej komisie. Súčasná komisia sa rozhodla byť politickejšou – čo je úplne jej právo. Toto však sťažuje trvanie na ich dodržiavaní. Preto by sme mali začať uvažovať, ako môžeme zaistiť skutočné uplatňovanie pravidiel Paktu stability a rastu.
Možno by Európsky mechanizmus stability mohol zohrať úlohu v dodržiavaní rozpočtu – v tých oblastiach, kde to Komisia nedokáže.
To, čo sme v EÚ vytvorili, je niečo, na čo môžeme všetci byť pyšní. Áno, prechádzame krízou. Vyjdeme z nej však silnejší. Tak ako napokon vždy.
Náš európsky dom momentálne zúfalo potrebuje opravy. Potrebujeme sa stať ekonomicky schopnejšími a dosiahnuť, aby naše inštitúcie znovu fungovali správne. Požičiavať si peniaze a vŕšiť ich na problémy, ktoré máme, ich nevyrieši. Musíme urobiť svoje základy stabilnejšími. A to hneď teraz.
Toto je najlepší spôsob, ako bojovať proti skeptikom: ubezpečiť tých, ktorí vždy hľadali v Európe mier, blahobyt a slobodu, a zaistiť, aby náš hlas bolo stále počuť vo svete so silnou, dynamickou, zjednotenou Európou, s ktorou prechádzame dvadsiatym prvým storočím.
Autor: Wolfgang Schäuble