Autor je zakladateľom a výkonným predsedom Svetového ekonomického fóra. Copyright: Project Syndicate
Nové technológie sa objavujú tak rýchlo, že máme problémy vyrovnať sa s ich vplyvom na spoločnosť. Keďže ovplyvňujú všetko od podstaty práce po to, čo vlastne znamená byť človekom, technologické zmeny by nás mohli premôcť, ak nebudeme spolupracovať tak, aby sme im rozumeli a vedeli si s nimi poradiť.
Štvrtá priemyselná revolúcia
Vplyvom prelomového pokroku v oblasti umelej inteligencie, robotiky, internetu vecí, autonómnych vozidiel, trojrozmernej tlače, nanotechnológií, biotechnológií, výskumu materiálov, ukladania energie a kvantových počítačov sa od základov menia alebo vznikajú celé odvetvia. My vo Svetovom ekonomickom fóre nazývame túto vlnu inovácií „štvrtou priemyselnou revolúciou“, pretože zásadne mení, ako žijeme, pracujeme a stretávame sa.
Prvú priemyselnú revolúciu spustili nové technológie ako parné stroje a pradiarne a sprevádzali ju dejinné sociálno-politické javy ako urbanizácia, hromadné vzdelávanie a mechanizované poľnohospodárstvo. Vďaka elektrifikácii a veľkovýrobe priniesla druhá priemyselná revolúcia úplne nové sociálne modely a formy práce.
Tretia priemyselná revolúcia potom s nástupom digitálnych technológií a bezprostredných telekomunikácií počas posledných piatich desaťročí prepojila planétu a skrátila čas i priestor.