Daniel Lieberman: Příběh lidského těla: evoluce, zdraví a nemoci. Preklad: Jaromír Vicari, Jan Melvil Publishing Brno 2016, 495 s.
Ako tlak evolúcie stvoril telo dnešného človeka? Čo sú ochorenia z nesúladu s evolúciou a ako im predchádzať? Aké sú dobré aj zlé dôsledky života s paleolitickým telom v modernom svete plnom pohodlia? Prečo nám mnohé inovácie všedného života vrátane výťahov a elektrických otváračov konzerv škodia? Ako nám evolučná logika môže pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam tela i psychiky a starať sa o naše zdravie? A čo v tejto záležitosti môže urobiť štát?
Na tieto otázky odpovedá Daniel E. Lieberman (1964), paleoantropológ a profesor prírodných vied na Harvardovej univerzite, vo svojej knihe Príbeh ľudského tela: evolúcia, zdravie a choroby.
Kritická diagnóza
Pútavo v nej opisuje vývoj, ktorým ľudské telo za milióny rokov prešlo. Osvetľuje transformácie, ktoré prispeli ku kľúčovým adaptáciám tela: osvojenie si chôdze po dvoch; prechod na inú ako ovocnú stravu; obstarávanie si potravy lovom a zberom, vďaka ktorému máme mimoriadne predpoklady na vytrvalostné disciplíny, či to, ako prví predstavitelia rodu homo obrazne povedané vymenili dlhé črevá za veľké, energeticky náročné, ale výkonné mozgy.
Uvádza pritom rôzne nebanálne skutočnosti, napríklad že rovnakú výšku ako prehistorickí jaskynní ľudia dosiahli Európania opäť až v dvadsiatom storočí.
Autor pritom dáva nahliadnuť aj do svojich pedagogických metód. Napríklad keď opisuje, ako inštruuje svojich študentov, aby každú jar vyrábali paleolitické nástroje a potom nimi zabíjali kozu. Bohužiaľ, nepíše, akí úspešní sú v tom jeho zverenci.
Zato sa obsiahlo venuje otázke, ako obstojne sa nám s telami vyvinutými na každodennú námahu a zháňanie tuhej potravy darí žiť v dnešnej technicky vyspelej civilizácii.
Liebermanova diagnóza je dosť kritická.