Autor bol predsedom vlády SR v rokoch 1998 – 2006 a ministrom zahraničných vecí v rokoch 2010 – 2012
Pri formulovaní postoja Európskej únie k rozhodnutiu Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ by sme mali vychádzať z nasledujúcich východísk:
Veľká Británia prijala jednostranné rozhodnutie vystúpiť z EÚ. Je jej úlohou spustiť procedúru vystúpenia. Explicitne treba vychádzať z toho, čo zadefinovala premiérka Mayová po svojom zvolení: výsledky referenda treba rešpektovať. Ako doslova uviedla: "Brexit je brexit."
Británia zostáva významným susedom EÚ a spojencom krajín EÚ v NATO. Je v záujme oboch strán udržať a rozvíjať čo najlepšie vzájomné vzťahy. Niektorí hovoria, že treba Britániu potrestať, aby to odradilo ďalších adeptov o vystúpenie z EÚ.
Nesúhlasím s tým, lebo akýkoľvek pokus o trest môže byť kontraproduktívny a vrátil by sa nám ako bumerang. Sila a súdržnosť EÚ nemôže byť postavená na negatívnej premise a emócii. Určite nie na strachu. EÚ sa udrží iba vtedy, ak bude atraktívna, silná, sebavedomá.
Ak bude spoločenstvom, ktoré prináša pridanú hodnotu jej členom.
Aj v Británii je hlas pre EÚ
Potvrdenie pravdivosti tohto východiska ponúka nedávna história: komunizmus – spoločenstvo zviazané Varšavskou zmluvou a RVHP, udržiavané silou a zastrašovaním, sa v jednom okamihu rozpadlo ako domček z karát. Najmä preto, že sa ukázalo, že pre jednotlivé krajiny nie je prínosom, ale záťažou.
Britské referendum vyslalo EÚ dve posolstvá:
1. Niečo v našom európskom spoločenstve nie je v poriadku. Atraktivita EÚ poklesla. Dôvera významnej časti európskeho spoločenstva v schopnosti nachádzať odpovede na nové výzvy sa znížila.
“V referende Briti už hlasovali o istom kompromise vyjednanom medzi predchádzajúcim premiérom Cameronom a EÚ. Teda Briti už jeden kompromis odmietli. Akýkoľvek iný kompromis bude ľahko napadnuteľný zástancami tvrdej línie, ktorí by argumentovali tým, že Briti rozhodli o odchode, nie o nejakej inej, pozmenenej účasti Británie v EÚ.
„
2. Významná časť britskej spoločnosti, najmä mladí ľudia, hlasovali za zotrvanie v EÚ. Tak ako aj väčšina občanov v Škótsku a Severnom Írsku. Z toho vyplýva, že referendum nebolo pre EÚ debaklom, že myšlienka európskej spolupráce má stále významnú podporu aj v Británii.
Potrebujeme spoločnú zahraničnú politiku
Hlavnou úlohou Únie je predovšetkým prijať opatrenia a postupy smerom do svojho vnútra. Aké by mali byť?
V prvom rade si potrebujeme uvedomiť, že EÚ je a zostane spoločenstvom štátov, nie unitárnym štátom. Že potrebujeme sa viac zjednotiť a nie unifikovať.