Autor píše o politike a domácej politike pre Bloomberg View.
Kto vyhrá prezidentské voľby v USA?
Triedne zloženie Republikánskej a Demokratickej strany sa stále vyvíja. Demokrati strácajú voličov pracujúcich belochov už celé desaťročia, zatiaľ čo Republikánska strana, dlho skôr strana riaditeľov, podnikateľov a zdedeného bohatstva, nadobudla nečakane blízky vzťah s robotníckym blues vrátane prezidentského nominanta, ktorý sľubuje udržať ekonomicky neživotaschopné prevádzkovanie uhoľných baní a zároveň zničiť konkurenciu nekvalifikovaných prisťahovalcov.
Správa výskumného inštitútu Pew Research Center z minulého mesiaca túto zmenu podrobne preskúmala.

Nebelosi sú spokojní
Od roku 1992 sa prudko zvyšuje podiel demokratických – alebo demokratom naklonených – registrovaných voličov s minimálne vysokoškolským vzdelaním: z 21 percent na 37 percent. U republikánov má 31 percent minimálne vysokoškolské vzdelanie, čo je len mierne viac ako 28 percent v roku 1992. Následkom toho má teraz vysokoškolské alebo vyššie vzdelanie väčšie percento demokratov ako republikánov. V New York Times politický komentátor Thomas Edsall nazval tento proces „veľkou demokratickou inverziou“.
Tieto čísla naznačujú, že voľby v roku 2016 budú predstavovať úplný obrat v preferenciách bielych voličov. Od 30. až do 80. a raných 90. rokov minulého storočia väčšina nižších vrstiev belochov volila demokratov a vyššie vrstvy belochov volili republikánov. Teraz sa to otočilo.
Kľúčovým slovom Edsallovej analýzy je „beloch“. Príbehy o roztrpčených robotníckych prívržencoch Donalda Trumpa sa takmer výlučne týkajú len belošských voličov. Ostatní voliči z robotníckej vrstvy – černosi a Hispánci – sú pripravení poskytnúť vrtkavú podporu Hillary Clintonovej.

Demokratická strana sa lúči so svojou minulosťou robotníckej triedy a populizmu a niektorých liberálov a ľavičiarov to pochopiteľne trápi. No ak ide čisto o hlasovanie, pracujúci nebelosi, ktorí znášali desaťročia skrývanej zášti republikánov, teraz čelia otvorenej antipatii trumpifikovanej Republikánskej strany. Strach z nepriateľských republikánov však nie je jedinou stranou rovnice.