Autor je jedným z riaditeľov Inštitútu pre demokraciu vo východnej Európe.
Prezidentská kandidatúra Donalda Trumpa postavila médiá v USA pred mnohé výzvy.
Prinajmenšom v jednom desivom ohľade zlyhávajú: aktívne podporujú autoritársky a imperialistický pokus zahraničnej mocnosti zmanipulovať prezidentské voľby USA a pomôcť svojmu favoritovi Trumpovi, pričom zároveň schvaľujú útok na občianske slobody a individuálne slobody všetkých amerických občanov.

Ruská akcia
Medzi americkými výzvednými a policajnými inštitúciami panuje zhoda, že zverejnenie e-mailov od demokratov, od bývalého ministra zahraničia Colina Powella a od Johna Podestu, predsedu prezidentskej kampane Hillary Clintonovej, zo strany WikiLeaks, je výsledkom nelegálneho, cieleného hacknutia riadeného ruskými výzvednými službami.
Kto vyhrá prezidentské voľby v USA?
Cieľ zakladateľa WikiLeaks, Juliana Assangea pri zverejnení e-mailov je jasne deklarovaný: uškodiť kandidatúre Hillary Clintonovej.
Pomalé každodenné zverejňovanie Podestových e-mailov je zjavne vypočítané tak, aby malo trvalý negatívny vplyv na spravodajstvo o Clintonovej v posledných týždňoch kampane.
Zámer ruskej vlády pri zverejňovaní e-mailov cez WikiLeaks je takisto jasný: oddeliť pôvod e-mailov od ruských výzvedných služieb, aby nadobudli väčšiu legitímnosť a hodnotu v rámci propagandy.
Hlavné médiá skočili na tento trik. Ich pracovníci berú e-maily ako legitímny základ svojich spravodajských článkov napriek všeobecne nedostatočnému potvrdeniu ich obsahu, napriek nezákonnému spôsobu ich získania a ich jasnému pôvodu – od zahraničnej výzvednej služby známej svojou schopnosťou falšovať dokumenty.

Nič netreba dokazovať
Médiá reagujú rýchlo: Sú tu informácie, máme povinnosť písať o nich a keby Clintonová a jej spolupracovníci vedeli preukázať, že e-maily sú manipulované, už by to urobili.
Vyjasnime si však, čo sa tu stalo.