Vo svojej knižnici vraj pokojne a bez hanby prechovávala a dokonca vystavovala na polici (!) knihu, ktorá bola v Rusku označená za extrémistickú.
Okrem toho zamestnala svojich príbuzných, ktorým dávala mzdu, čím vlastne okrádala svojich spoluobčanov, lebo Ukrajinská knižnica v Moskve je rozpočtovou organizáciou radnice.
Keď som prvýkrát počula tieto obvinenia proti Natálii Šarinovej, zdalo sa mi, že to je nejaká susedská hádka alebo spor medzi znepriatelenými bývalými kamarátkami.
Lenže v októbri sa začal v Moskve súd s dnes už bývalou riaditeľkou ruskej štátnej Knižnice ukrajinskej literatúry. Obžalovaná môže za mrežami stráviť až desať rokov.
Zatiaľ sudcovia k ničomu nedospeli a „extrémistka“ Šarinová, zosadená z funkcie a zhanobená ruskými médiami tak, že by pre ňu bolo najlepšie sa odsťahovať na Mars, je od 28. októbra 2015 v domácom väzení.
Šikovný článok 282
Päťdesiatdeväťročná riaditeľka ukrajinskej knižnice, občianka Ruskej federácie žijúca v Moskve, sa údajne previnila tým, že „organizovala možnosť zoznámenia sa čitateľov s knihami ukrajinských nacionalistov“.
Vyvolávala nenávisť a nepriateľstvo medzi národmi a na to využila svoju funkciu, čo je zvlášť zavrhnutiahodné podľa ruského zákona - na to majú v Rusku šikovný článok 282 trestného zákonníka.
Postupne sa pridali ďalšie hriechy. Vraj spreneverila viac ako dva milióny rubľov. Podľa advokáta pani exriaditeľky Ivana Pavlova si kriminalisti museli vymyslieť niečo navyše k šíreniu nacionalistickej literatúry, aby zo Šarinovej spravili ešte aj skutočnú zlodejku.
Všetko sa začalo udaním. Miestny poslanec Dmitrij Zacharov, člen prokremeľského hnutia "17 vagón", oznámil orgánom, že „dostal signál o prítomnosti banderovskej literatúry v knižnici“. Práve tohto sedemdesiatpäťročného kmeťa z knižnice prepustili v roku 2010 - hneď potom začala mať Šarinová problémy s políciou, ktorá ju už vtedy obvinila zo šírenia národnostnej nenávisti.
Žaloba však čoskoro označili za neopodstatnenú a riaditeľka zostala vo funkcii. Zacharov, obdivovateľ Lenina a Stalina, ktorý ju nútil, aby organizovala akcie pripomínajúce týchto velikánov, a nie besedy o ukrajinskej histórii, si však dokázal počkať na čas, keď sa ukrajinskí nacionalisti dostali v Rusku do módy.
Bolševickí barbari? Urážka!
Keď 28. októbra 2015 vyšetrovatelia prehľadávali byt Šarinovej aj služobné priestory knižnice, padlo ich skúsené oko na zaujímavú kôpku v jednej zo skríň, kde sa uchovávali exempláre kníh, ktoré sa netešili veľkému záujmu verejnosti. Podľa pracovníkov knižnice tam nikdy predtým nebola. Až teraz. A táto kôpka sa stala základom celej kauzy.