Autor je matematik a pedagóg
Superveľmoc poznáme ľahko: dokáže ostatných zaujať svojimi „vnútornými“ témami. Kam sa hrabú Čína či Rusko. Celý svet nielen zvykne prežívať voľby prezidenta USA, ale aj jeho sexuálne avantúry. Ešte aj po rokoch si spomínam, ako sa dlhé mesiace všade dopodrobna rozoberalo, čo sa to prevádzkovalo s Monikou v Oválnej pracovni.
No nielen toto, ale aj samotné ich voľby nám ostávajú nezrozumiteľnými. Nemyslím komplikovaný systém. Skôr nás zaráža, prečo ten či onen kandidát môže mať vôbec takú veľkú podporu, keď je predsa „jasnou katastrofou“.
Záhadu čiastočne vysvetľuje mediálny obraz. Je to predsa len ďaleko, geograficky, kultúrne i tematicky, a tak sa nechávame ľahko ovplyvniť. Tak či onak. Výsledkom je, že v ankete, ktorú urobil medzi svojimi čitateľmi najčítanejší český mienkotvorný denník, by voľby s veľkým prehľadom vyhral Donald Trump.
U nás to zas vyzeralo na jeho súperku.
Volič v USA je na tom inak. Samozrejme, aj tam platí, že značná časť rozhodnutia je mimo neho. Voľbu často dopredu determinujú dané faktory: od rodinného zázemia a tradície cez sociálne postavenie až po vraj dedičnú výbavu v podobe génov „konzervatívnosti“ či „liberálnosti“.