Autor je psychológ
Zmráka sa nad tradičným a návykovým uvažovaním ľudí. Gramatika myslenia, myšlienkových procesov, ako aj konečných postojových schém jednotlivcov obmieňa svoje tradičné parametre.
Predpisované modely, vzorce, štandardy, ktorými sa väčšina populačnej vzorky riadila, resp. jej bolo naprogramované, že sa má takto riadiť a zachovať, sa transformujú do výsledkov, ktoré mnohí hodnotia ako neočakávané, dokonca ako predmet rozčarovania.
Prvým údivom nad tým, ako odrazu dominovalo netradično nad tradičnom, bola domáca povolebná scéna, konkrétne Kotlebova strana, ktorá sa dostala do parlamentu.
Potom prišiel brexit a jeho známy výsledok a do tretice balíček netradična zastrešil výsledok volieb v USA.
Umelé sladidlo v politike
Predikcie a štatistiky predpovedajúce očakávané výsledky dostali vážnu trhlinu. A vraj čísla sú výrazom exaktnosti.
Číselní mystici majú hlavy v smútku. Mimochodom, štatistické predikcie musia rátať aj s hraničnou a netradičnou možnosťou voľby. Je to tiež jedna z možnosti v demokratickom systéme. Štatistiky pravdepodobne nerátajú s najvnútornejším myšlienkovým a postojovým „spúšťačom voľby“ jednotlivca.
Komponent, ktorého prostredníctvom sa ventilujú nahromadené frustrácie z chronicky opakujúcej sa tradičnosti – v podobe klasicky vystupujúcich politikov, u ktorých absentuje istý stupeň autentickosti a empatie k voličom. Používanie tradičnej a povinnej frazeológie pripomínajúcej voličom umelé sladidlo, nesplnenie sľubov, a riešenia, ktorých výsledkom je, že problémy len pretrvávajú...