Autor pôsobí v Euractiv.sk
„Podľa mňa by bol ktokoľvek lepší ako Hillary Clintonová... Sú to politiky Donalda Trumpa, ktoré sú v tomto momente priaznivejšie pre záujmy Francúzska,“ povedala pred americkými voľbami Marine Le Penová.
Áno. Je nespochybniteľné, že víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách je vodou na mlyn šéfke Národného frontu vo francúzskych voľbách. Najdôležitejším signálom je, že sa to dá. Že ten systém nie je až natoľko nepriateľský, aby zablokoval víťazstvo antisystémového kandidáta.
Akési „Yes, we can“ len v obrátenom garde.
Francúzske voľby a Slovensko
Akokoľvek si môžeme povedať, že Francúzsko je vzdialená krajina a poznáme nanajvýš quiche z hipsterskej kaviarne, Louis Vuitton z „miletičky“ a Orange z Auparku, ktorých názvy nevieme správne vysloviť, francúzske voľby sa nás dotknú.
Už v máji si Francúzi môžu zvoliť kandidátku, ktorá chce francúzske referendum o členstve v EÚ, cudzincov považuje za pliagu a zahraničný obchod za hrozbu. Hoci o EÚ aj cudzincoch radi pochybujeme aj my, pripomeňme, že slovenská ekonomika je postavená na exporte – aj francúzskych áut do Francúzska.
V amerických prezidentských voľbách žena nezvíťazila, vo francúzskych môže.
A potom budeme naozaj už len krôčik od postupného zániku Európskej únie. Odchod Veľkej Británia je amputácia, odchod zakladajúceho člena a druhej najväčšej ekonomiky eurozóny by bola samovražda.
Nehovoriac o tom, že potom nás čakajú voľby v Nemecku a napokon, skôr či neskôr, aj u nás.
Aj keď exkluzívne partnerstvo Jána Slotu a otca zakladateľa Jeana-Marieho Le Pena už dávno zapadlo prachom, jeho dcéra dnes inšpiruje viacerých slovenských politikov.
Nedôveryhodní exprezidenti
Neutápajme sa však v katastrofických scenároch o konci liberálnej demokracie. Pozrime sa na alternatívy. Na Slovensku je to (zatiaľ) pustatina. Vo Francúzsku vidno nádej.