Autor je politológ a arabista
Mnohí ľudia aj mimo amerických hraníc čakajú, aké kroky podnikne v zahraničnej politike Donald Trump po svojom prekvapivom víťazstve v amerických prezidentských voľbách. Okamžite sa objavili úvahy, že nový prezident zvolí najmä v sýrskom konflikte úplne odlišný prístup než jeho predchodca.
Tento predpoklad sa opiera predovšetkým o predvolebné vyhlásenia Donalda Trumpa, v ktorých sa zmierlivo a niekedy až s obdivom vyjadroval o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Podľa týchto úvah sa Donald Trump s Putinom dohodne na tom, že USA už nebudú trvať na odchode Bašára Asada z postu sýrskeho prezidenta a umožnia jeho armáde ovládnuť územie celej Sýrie. A tým sa konflikt ukončí. Tí, ktorí toto tvrdia, však priveľmi preceňujú úlohu USA v tejto kríze.
Konflikt mimo amerického dosahu
Predovšetkým americká armáda v Sýrii proti Rusom ani proti Asadovcom nebojuje. Na území Sýrie zasahujú Američania proti bojovníkom teroristickej organizácie Islamský štát, a to tiež nie veľmi často.
Cieľom amerických útokov sú najmä pozície Islamského štátu v Iraku. A aj keď si mnohí myslia, že USA sú všemocné a všetko ovládajú, tento konflikt je už dávno mimo ich dosah. Minimálne odvtedy, keď sýrsky režim prekročil „červenú líniu“, ktorú vytýčil Barack Obama, t. j. keď sýrska armáda použila proti opozícii chemické zbrane.
Hoci ich použitie potvrdila aj OSN, americký prezident neurobil nič. A potom, ako Vladimir Putin poslal ruských vojakov do Sýrie, aby zachránili Asada pred zničením opozičnými milíciami, vplyv USA na túto krízu sa ešte znížil.
V sýrskom konflikte proti sebe stojí mnoho skupín, frakcií a štátov, ktoré presadzujú svoje politické, strategické, ideologické, náboženské a ekonomické záujmy. Na vymenovanie všetkých by nám nestačilo ani desaťkrát viac priestoru, aký môže pokryť tento komentár. Pozrime sa na jeden z nich.