SME

Ruská trpezlivosť sa končí šibenicou

Kniha Michaila Ševeľova o jednom ruskom vojakovi, ktorého dostal z čečenského zajatia novinár, má provokatívny názov: Nie som Rus.

Groznyj po vojne. (Zdroj: FOTO - TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vadik nič nevedel. Nemal doklady ani vzdelanie, inteligenciu priemernú, skúsenosti iba vojnové. Bol vďačný tým, ktorí ho vytiahli z pekla, za život, za možnosť začať znovu, za dôveru i snahu pomôcť mu zaradiť sa do „normálnej ruskej spoločnosti“.

Vadik je vojnovým zajatcom. Teda bývalým. Čečeni ho zajali počas jednej z krvavých bitiek a on mohol nadosmrti ďakovať pánubohu, že mu hneď neodrezali hlavu, ako to robili iným ruským vojakom.

Ako rástol počet vybombardovaných dedín, mŕtvych detí a umučených čečenských mladíkov, zväčšovala sa aj čečenská krutosť, ktorá sa niekedy miešala s tradičnou kaukazskou pohostinnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka nej Vadik prežil. Toto bol obraz vojny medzi Ruskom a Čečenskom v 2. polovici 90. rokov minulého storočia.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Nie som Rus

Vadik je hrdina knižky môjho starého priateľa, novinára Michaila Ševeljova. Stretli sme sa po rokoch v Prahe.

„Poznáme sa?“ vtipkovala som do telefónu. „Som stále krpatý a okuliarnatý,“ odvetil. Mal pravdu. Vtedy pred dvadsiatimi rokmi na čečenskom fronte sme mu závideli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Každá guľka sa mu vyhla, bol to drobec, ktorý sa všade schoval a v autách pre piatich, kde nás cestovalo jedenásť, mohol sedieť na kolenách čečenským chlapom s fúzmi a kverom.

Pamätala som si, že jedným z jeho nenovinárskych počinov bola záchrana troch alebo štyroch ruských vojakov, ktorí padli do čečenského zajatia. Ich presný počet mi vypadol z hlavy, aj keď je trestuhodné nevedieť, koľko ľudských životov má môj kamarát k dobru.

Vytiahol osemnásťročných chlapcov z peknej šlamastiky, pretože mal s Čečenmi skvelé vzťahy. O jednom takom ruskom vojakovi - Vadikovi - napísal knihu, ktorá má dosť provokatívny názov: Nie som Rus.

Ten Vadik je skutočná postava, tvoj zajatec a teraz aj literárny hrdina alebo si si ho vymyslel? pýtam sa. Vidím, že mi to nechce prezradiť.

A že neuveriteľný príbeh, ktorý opisuje v útlej knižke, sa možno nestal presne tak, ako ho vidí Míša Ševeľov, ale zato sa stal mnohokrát v mnohých obmenách a vojnách po celom svete.

Ako tvoje dielo prijali v Rusku? pýtam sa ďalej. „Tí, ktorí si knihu prečítali a na kom mi záleží, boli spokojní. Pre politický establišment nie sú také knihy dôležité. Politické vedenie sa zaujíma o televíziu, rozhlas, možno o noviny. Kniha, ktorá vyšla v náklade tritisíc exemplárov, pre nich nie je žiadnou hrozbou. Takže ju ignorujú.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vadik a Nina

Vadik sa zblíži s novinárom Pavlom Volodinom, ktorý ho v knihe, podobne ako v čečenskej realite Michail, vyžobronil od Čečenov. Zostane s ním v Moskve. Snaží sa vykonávať príležitostné práce. Novinár naňho však nemá čas ani náladu.

„Spočiatku to všetko išlo,“ hovorí Vadik v knihe. Možno aj v realite to tak hovoril. Kedysi. Našiel si aj manželku Ninu. Čakali, až zomrie babka v komunálke (staré sovietske byty so spoločnou kuchyňou a príslušenstvom pre niekoľko rodín), aby získali jej izbu.

Len Vadik nemohol zohnať poriadnu prácu. Vyvážal odpadky, Nina predávala v stánku zeleninu. Vadik pil, Nina ho za to hrešila.

Vadik stále nemal doklady. Raz, keď išiel Nine naproti, ho zastavila policajná hliadka. „Daj nám päťstovku a môžeš ísť bez dokladov,“ navrhli strážcovia zákona. Nemal. Vyhrabal z vreciek dvacku v drobných.

V tom sa objavila Ninka. Odviedli ho na oddelenie. Vypili fľašu vodky, Vadikovi nedali ani cucnúť. Rehotali sa ako kone. Nina bežala domov po päťstovku. Medzitým sa požiadavka zvýšila na sedemsto. Inak kriminál. Alebo ešte jedna možnosť: „Prikážeš svojej žene, aby nám všetkým trom dala.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G4RN8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu.

Kellogg článok The Times korigoval.


17
Predseda SNS Andrej Danko.

Danka mrzí, že ešte nie sú vyriešené viaceré veci.


a 1 ďalší 16
Prezident Peter Pellegrini.

Čo zaznelo vo víkendových diskusných reláciách.


TASR a 1 ďalší 9
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


94

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Vždy radšej desať Trumpov než jedného Si Ťin-pchinga.


4

Ľudia sú rozčúlení a chcú viac.


13
Beata Balogová.

Prezident by mal poukázať aj na ďalšie útoky.


46

S Kotlárom budeme naozaj potrebovať veľmi veľa detí.


49
SkryťZatvoriť reklamu