Autor je ekonóm a historik na Univerzite v Mannheime
Ak by existovala anketa alebo súťaž na slovné spojenie roka, tak "hodnota za peniaze" by istotne skončila na popredných miestach. Spájaná s nebohým Martinom Filkom výrazne ovplyvnila verejnú debatu a politiku štátu v tomto roku.
Či sa nádeje do nej vkladané vrátia aj s úrokmi, nie je nateraz isté. Budúci rok bude istotne prelomový, lebo sa práve uvidí, či výsledky revízie výdavkov rôznych rezortov budú skutočne implementované alebo či sa takéto analýzy premenia na neškodné papierové tigre.
Leibniz jubiluje
Hodnota za peniaze v slovenskej verejnej politke bol však len podnadpis štúdie, ktorá tento proces odštartovala. Nadpis bol oveľa chytľavejší – Najlepší z možných svetov. Autor tohto hesla, Gottfried Willhelm Leibniz, zomrel 14. novembra presne pred 300 rokmi.
Leibniz (1646 - 1716) vošiel do dejín ako polyhistor, ktorý nezávisle od Newtona objavil diferenciálny a integrálny počet, matematickú reč, ktorá po vyše dve storočia stála za najväčšími výdobytkami vedy.
Zaviedol aj moderný binárny číselný systém, bez ktorého by sa počítače nezaobišli. Výpočet všetkých jeho prínosov by bol siahodlhý. Rôzne nemecké akadémie vied už storočie vydávajú kritickú edíciu jeho zobraných spisov a korešpondencie a majú aspoň polstoročie intenzívnej práce pred sebou.
Za najlepší z možných svetov Leibniz označil svet, v ktorom žijeme. Tvrdil to pritom v období, ktoré bolo natoľko pretkané vojnami, ťažkým životom, poverami, chorobami a chudobou, že si jeho dobu dnes vieme len ťažko predstaviť. Nič na tom nemení fakt, že sa rok 2016 nevyvíja najlepšie a ani vyhliadky nie sú obvzlášť ružové.
Pre veriaceho Leibniza dokonalý, všemohúci a benevolentný Boh zo svojej podstaty nemohol vytvoriť žiaden lepší svet s menej nešťastiami a hriechmi než ten náš. Paradoxne práve zlo a hriech, ktorými nás obklopil, sa tak v Leibnizovom ponímaní stali cenou, ktorú platíme za to, aby sme vedeli náležite oceniť dobro.
Sú zároveň aj bremenom, ktoré môžeme kompenzovať využívaním našej Bohom danej schopnosti aktívne konať dobro.
Najlepšie možné Slovensko
Projekt Hodnota za peniaze sa nepúšťa do žiadnych teologických argumentov o povahe a existencii dobra a zla. Na rozdiel od Leibniza sa sústredí viac na svet, v akom by sme mohli a chceli žiť, než na svet, v akom žijeme.