Autorka je publicistka, žije v Tel Avive
V čase, keď aktivisti na celom svete bojujú proti detským svadbám, Turecko prišlo s novým zákonom. Tento nielenže neponúka žiadnu ochranu detským obetiam znásilnenia, ale chce oslobodiť sexuálnych delikventov.
Podľa návrhu zákona, s ktorým prišla vládnuca strana AKP, ak v Turecku muž zneužíva maloleté dievča, môže sa vyhnúť stíhaniu a trestu, ak si dievča zoberie za ženu. Vláda tvrdí, že návrh zákona pomôže krajine vyrovnať sa s legálnymi problémami súvisiacimi s detskými svadbami, ktoré sú v Turecku pomerne rozšírené.
Predkladatelia návrhu vysvetľujú, že zákon by umožnil prepustiť mužov, ktorí skončili vo väzení potom, čo im náboženské ceremoniálne zvyklosti umožnili oženiť sa s maloletými dievčatami.
Podľa záznamov hovoríme o približne 3000 mužoch, ktorí by opätovne získali slobodu, čo by, samozrejme, prospelo dievčatám-nevestám. Tie sú v neprítomnosti svojich “manželov” bez ochrany a finančného zabezpečenia.
Takže vlastne zákon má v záujme chrániť tieto bezmocné deti. Ako inak. A, samozrejme, zákon sa má vzťahovať len na prípady, keď si styk muž nevynútil násilím.