Autor je dekanom Fakulty medzinárodných vzťahov Americkej univerzity.
Keď novozvolený prezident Donald Trump vybral generálporučíka Michaela Flynna za svojho poradcu pre národnú bezpečnosť, zvolil osobu, ktorá hrdo tvrdí, že formuje názor nastávajúceho prezidenta na NATO ako „zbytočnosť“. A že Spojené štáty by mali pohroziť, že neprídu na obranu členských štátov aliancie, ak tie neprispejú svojím spravodlivým dielom.
Platiť účty
Flynn v máji povedal pre ABC News, že s Trumpom sa prvýkrát zhováral v septembri 2015: „Rozprávali sme sa o NATO a ja som mu povedal, že ako USA platíme priveľkú časť účtu. NATO je model 20. storočia a treba ho zreorganizovať pre hrozby 21. storočia, ktorým kolektívne čelíme, a počítačová je jednou z nich.“
„Nemám žiadny problém s tým, čo Trump povedal o NATO. A ak to vyvolá ostražitosť, keď sa povie, počuj, NATO, toto musíme vyriešiť – už nie je studená vojna – potrebujeme sa zorganizovať inak,“ dodal ešte Flynn. „A úprimne povedané, ak ste súčasťou klubu, tak si musíte platiť účet. A pre krajiny, ktoré si neplatia účty, musí existovať nejaký postih.“
Americkí úradníci sa už prv sťažovali na svojich spojencov z NATO: Flynn nebude prvým americkým predstaviteľom, ktorý nalieha na Európanov, aby viac prispievali ku kolektívnej obrane.
Koniec koncov, vo svojom poslednom veľkom príhovore v Európe pred odchodom z funkcie v roku 2011 povedal vtedajší minister obrany Robert Gates: „Holá skutočnosť je, že v americkom Kongrese aj v celom štáte bude klesať chuť a trpezlivosť vynakladať stále vzácnejšie financie v mene národov, ktoré sú zjavne neochotné venovať potrebné zdroje, aby boli vážnymi a schopnými partnermi pri svojej vlastnej obrane.“
Hoci prieskumy stále ukazujú, že prevažná väčšina Američanov považuje NATO za zásadnú vec pre bezpečnosť USA, Trump počas svojej kampane naznačil, že tí spojenci, čo nevenovali dostatočné sumy, sa nebudú môcť spoľahnúť na USA, že ich ochránia. Tým sa však podkopáva podstata NATO, jeho slávny článok 5.

Článok 5
Vo Washingtonskej dohode z roku 1949, ktorou založili NATO, článok 5 stanovil súhlas strán, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo v Severnej Amerike sa bude považovať za útok proti nim všetkým.