Autor je spisovateľ a kultúrny manažér, žije v Tbilisi
Som zakladateľom nevládnej organizácie „Vidiek budúcnosti“. Našou hlavnou úlohou je „ozdraviť“ kultúrny a politický život a atmosféru gruzínskeho vidieka a práve preto sme sa s niekoľkými kolegami z našej organizácie rozhodli ísť ako pozorovatelia na októbrové voľby do Batumi, prímorského kúpeľného mestečka.
Ten, kto sa zúčastnil na podobnom podujatí pravdepodobne vie, že voľby v Gruzínsku predstavujú 24 ba dokonca 32-hodinový pracovný deň. Za ten čas dobrovoľník, ktorého pozvali, aby si splnil svoju občiansku úlohu, nedostane jesť ani piť, čaká sa iba na to, kedy odpadne, aby vládna a druhá najsilnejšia strana mohli pokojne pristúpiť k sčítaniu hlasov.
Zástupcovia našej organizácie prišli do volebného obvodu ráno o 6:45, hoci volebné obvody otvárali dvere o 8:00. V Gruzínsku volebné obvody fungujú zo zásady v budovách škôl a škôlok. Je to ďalšia z charakteristických čŕt „súčasnej demokracie“, kedy sa do politiky vťahujú neplnoleté deti, rodičia a učitelia.
Voľby prebiehajú nasledujúcim spôsobom: vyberú 7 členov komisie, ktorí majú právo označovať volebné lístky, robiť záznamy do volebných zoznamov, prevážať mobilnú volebnú urnu a počítať hlasy. Ostatní členovia komisie sledujú proces volieb zopodiaľ.

V danom volebnom obvode, kde sme pracovali my, boli prítomní členovia dvadsiatich rôznych politických strán, dvaja zástupcovia Ústrednej volebnej komisie, piati členovia miestnych, nepolitických organizácií a tiež zástupca zo skupiny medzinárodných pozorovateľov. Pri týchto voľbách som bol pozorovateľom.
Voľby sa konajú od 08:00 do 20:00, samotné sčítavanie hlasov závisí od toho, do akého volebného obvodu sa dostanete. Obvod, kde som bol pozorovateľom ja, nepatril k matematicky zdatným – sčítanie 720 hlasov trvalo 8 hodín.
Predtým, ako som sa rozhodol stať sa pozorovateľom na volebnom obvode, absolvoval som konzultáciu u „falzifikátora“ volebných výsledkov. Túto neoficiálnu funkciu v Gruzínsku vymysleli pozorovatelia počas dlhého obdobia za vlády Ševarnadzeho, kedy predsedovia a členovia komisií rôznymi spôsobmi machinácií falšovali volebné výsledky.
„Falzifikátor“ ma oboznámil s dvadsiatimi základnými spôsobmi falšovania výsledkov. Po štvorhodinovom školení mi bolo jasné, že sa dávam na vopred prehraný boj. Ak sa v Gruzínsku rozhodnú sfalšovať volebné výsledky, potom tomu nezabránia ani kamery ani pozorovatelia, pretože v prípade záujmu vládnucej strany nie je možné si predstaviť čestné voľby bez falšovania výsledkov.