Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice
Jedna z vecí, ktoré v posledných dňoch zarezonovali na aj tak nie veľmi pokojnej domácej politickej scéne, bol článok Kollárovho ideológa Milana Krajniaka, ktorý sa v ňom označil za nepriateľa liberálnej demokracie.
Tento Krajniakov nie až taký prekvapivý „protiliberálnodemokratický coming out“ vyvolal okrem následnej vlny pohoršenia tej intelektuálnejšej časti populácie aj viaceré kritické reakcie a označenia siahajúce od konzervatívneho heretika až po fašistu.
Čo však Krajniakov článok v skutočnosti najviac pripomína, sú názory v súčasnosti zrejme najznámejšieho enfant terrible európskej politickej scény a po novom aj miláčika populistickej krajnej pravice, maďarského premiéra Viktora Orbána.
Jeho meno sa v poslednom čase v Európe najviac skloňuje práve v súvislosti s jeho prejavom spred dvoch rokov, v ktorom odmietol koncept liberálnej demokracie a zároveň predstavil svoju víziu budovania neliberálneho štátu v Maďarsku.
Súčasné kontroverzné Krajniakove názory do veľkej miery kopírujú niektoré ústredné myšlienky z Orbánových nedávnych prejavov.

Vymedzenie sa proti Orientu
Tak Krajniak, ako aj Orbán vykresľujú liberálnu demokraciu ako slabú. Prvý menovaný ponúka vo svojom článku diagnostiku tejto slabosti, spočívajúcu podľa neho v popretí identity západnej civilizácie.
Tú vo svojej odpovedi Hríbovi charakterizuje prostredníctvom známeho a v konzervatívnych kruhoch populárneho klišé o jej troch pilieroch. Tie predstavujú židovsko-kresťanská morálka, grécka demokracia a rímske právo. Absencia prvého piliera potom podľa Krajniaka vedie k čoraz väčšiemu politickému, ekonomickému a morálnemu úpadku Západu, za ktorý je liberálna demokracia spoluzodpovedná.
Viktor Orbán vo svojom minuloročnom prejave na kongrese strany Fidesz hovoril o chorobe ohrozujúcej Európu, ktorej pôvod je podľa neho taktiež duchovnej povahy.
Dôvod vidí Orbán v strate identity a absencii „európskeho ducha“ vychádzajúceho z kresťanstva. Ten vymedzuje vo vzťahu k Orientu síce inými slovami, ale v rovnakom význame ako Krajniak, keď uvádza: „Je nad slnko jasnejšie, že Európa je antické Grécko, a nie Perzia, Rím, a nie Kartágo, kresťanstvo, a nie kalifát“.
Singapur, Rusko, Čína, Turecko, India
Krajniak liberálnu demokraciu označuje za pokryteckú a prekonanú, keďže je podľa neho založená na materiálnom konzume a absentuje v nej nemateriálne jadro. Ľudia, podľa Krajniaka, končiacej sa liberálnej demokracii neveria, pretože im nedokáže zabezpečiť takú životnú úroveň a pocit bezpečia, na aké boli zvyknutí.
Obdobne, keď Orbán vymenúva dôvody, pre ktoré sa podľa neho liberálny režim vyčerpal, tak hovorí o neschopnosti dať Európanom to, čo potrebujú, či už v ekonomickej oblasti, alebo vo sfére bezpečnosti.
Slabosť liberálnej demokracie spočíva podľa Orbána predovšetkým v chýbajúcej konkurencieschopnosti voči neliberálnym formám štátneho usporiadania, akými sú Singapur, Rusko, Čína, Turecko alebo India.
Prvé tri z nich spomína vo svojom texte aj Krajniak, ktorý ich však z dôvodu cudzosti ako zdroje inšpirácie k budovaniu novej spoločnosti explicitne odmieta. Implicitne to robí aj Orbán hlásením sa k svojej vízii európskej civilizácie.

Odmietnutie osvientenstva a humanizmu
Kto je podľa nich za tento úpadkový stav západných spoločností zodpovedný? Z pohľadu ultrakonzervatívnej paranoje ide o obvyklých podozrivých.