Slovo „post-truth“ (postpravdivý alebo postfaktický) je anglické, ale človek nemusí mať tento jazyk ako materinský, aby mu porozumel.
Tento koncept nás čoraz viac všetkých každodenne obklopuje, a to až tak, že Oxfordský slovník angličtiny ho nedávno vyhlásil za Slovo roka 2016.
Slovnikári sa každoročne snažia vyhodnotiť, ktoré slovo najlepšie definuje ostatných dvanásť mesiacov. Použitie slova post-truth – definovaného ako „vzťahujúce sa na alebo označujúce okolnosti, za ktorých sú objektívne fakty menej významné pri vytváraní verejnej mienky ako apelovanie na emócie a osobné presvedčenie“ – sa zvýšilo v porovnaní s rokom 2015 o dvetisíc percent.
Zvýšené používanie tohto slova je celkom zjavne spojené s dezinformáciami, týkajúcimi sa dvoch politických zemetrasení v anglicky hovoriacom svete tohto roku: brexitu a Donalda Trumpa.
No tento pojem prekračuje hranice a jazyky.
Vezmite si premiéra Roberta Fica, ktorý pred jarnými parlamentnými voľbami sľuboval, že ochráni Slovensko pred moslimskými imigrantmi – ľuďmi, ktorí nikdy neexistovali a ešte stále neprišli.
A čo Viktor Orbán, ktorý usporiadal referendum, aby sa Maďarov spýtal, či nesúhlasia so systémom kvót Európskej únie? Keď neprišlo dosť voličov, aby bolo referendum platné, tak jednoducho vyhlásil, že aj tak vyhral.