Tania Kambouri: Nemecko očami policajtky (prel. Marián Kabát, Tatran 2016)
My obyvatelia rozvinutej bohatej Európy sme príliš slušní na to, aby sme dokázali udržať bezpečnosť a poriadok. Aj to je jedno z posolstiev príbehu nemeckej policajtky Tanie Kambouriovej, ktorá po tom, čo napísala v roku 2013 otvorený list o stave nemeckej polície a vzťahu polície a migrantov, sa stala hlasom nespokojnej nemeckej polície.
Migračná kríza v nasledujúcich rokoch jej slová len potvrdila. Výsledkom nie je iba táto prekvapujúco otvorená kniha, ale aj poznanie, že naša politická korektnosť a uctievanie zásad slušnosti, spravodlivosti, tolerancie k inému názoru či rešpektovanie zákona sa občas môže obrátiť aj proti nám samotným. Čo s tým, keď ste žena v uniforme a útočí na vás banda rozzúrených moslimských mladíkov?
Princíp jej hnevu je pritom prirodzený: keď chcete ísť navštíviť mešitu hoci v Istanbule, rešpektujete, že tam pôjdete zahalená so šatkou na hlave a vyzutá. Rešpektujete pravidlá nekonzumácie alkoholu a ďalšie spoločenské pravidlá. Prečo je potom protispoločenské, ak chcete, aby moslimská komunita rešpektovala európske zákony a správala sa tak, ako to vyžadujú naše zvyky, pravidlá a zákony?
Policajtka
V prvom rade – a to si Tania Kambouri uvedomuje – je dôležité aj v nemeckej spoločnosti si priznať, že keby to, čo hovorí ona sama, povedal rodený Nemec, muž, policajt, tak by bol obvinený z nenávisti k imigrantom, neznášanlivosti, povyšovania či priam fašizmu. Nemci si svoju traumu zmenili na politickú korektnosť, ktorá kriví pravdu. A to zasa plodí nenávisť hnutí ako Pegida.