Autor je občiansky aktivista.
Európania radia zdravie medzi najvyššie hodnoty v živote. V prieskume eurobarometra ho v roku 2012 zaradilo na prvé miesto v rebríčku hodnôt 75 percent opýtaných. Po zdraví nasledovala láska so 41, práca so 40, peniaze s 32, priateľstvo a mier s 28 percentami a za nimi v poradí sloboda, spravodlivosť, pôžitok, vzdelanie.
S menej ako desiatimi percentami ho ukončovali viera, poriadok, tradície a solidarita. Zdravie bolo jednotkou pre ženy aj mužov a vo všetkých vtedy 27 krajinách EÚ s jedinou výnimkou. Len v Dánsku nad zdravím zvíťazila láska.

Za Severnou Kóreou
Keďže je zdravie pre nás takou zásadnou hodnotou, pozrime sa, kam by nás priviedla malá, ale hlučná a dobre financovaná menšina, ktorá by tak rada videla naše krajiny odtrhnuté od „zahnívajúcej“ Európy a „krvavého“ NATO, opäť v objatí Moskvy. Ako by v objatí Moskvy dopadlo to, čo mnohí považujeme za najvyššiu hodnotu – zdravie nás a našich detí?
Existuje veľa objektívnych indikátorov, ktoré definujú stav aj perspektívy zdravia v každej krajine. Ich porovnaním vieme so značnou presnosťou povedať, ako na tom sme so zdravím v porovnaní s inými štátmi, teda aj s krajinou, ktorú kremeľskí trolovia maľujú ako zasľúbenú krajinu, plnú duchovnosti, šťastia a prosperity.
Chorí ľudia žijú kratšie ako zdraví, preto je vek, ktorého sa členovia spoločnosti dožívajú, výborným indikátorom jej zdravia.