Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách výrazne oslabil jemnú silu, akú USA vyvolávajú
Jednou z obetí víťazstva Donalda Trumpa v brutálnych prezidentských voľbách USA je nepochybne americká „jemná sila“ po celom svete. Tento vývoj bude ťažké – prípadne dokonca nemožné – zvrátiť, hlavne pre Trumpa.
Americká politická moc vo svete sa tradične posudzovala podľa vojenskej moci: ten, kto mal najväčšiu armádu, mal aj najväčšiu moc. Táto logika sa však neodrážala vždy aj v realite. USA prehrali vojnu vo Vietname; Sovietsky zväz utrpel porážku v Afganistane. Počas svojich prvých rokov v Iraku Amerika objavila múdrosť Talleyrandovho príslovia, že jediné, čo človek nemôže s robiť bajonetom, je sedieť na ňom.
Google a McDonald´s
Osvojte si jemnú silu. Tento termín – „soft power“ – zaviedol harvardský politológ Joseph S. Nye v roku 1990, aby vysvetlil vplyv, akým disponuje krajina – a hlavne USA – mimo svojej vojenskej (čiže „tvrdej“) moci. Ako to formuloval Nye, moc štátu spočíva v jeho „schopnosti meniť správanie druhých“, aby získal, čo potrebuje, či už prostredníctvom donucovania (bič), platieb (cukor), alebo príťažlivosti (jemná sila). „Ak ste schopní priťahovať ostatných,“ podotkol, „môžete šetriť bičom a cukrom.“
Nye argumentuje, že jemná moc krajiny pochádza z „jej kultúry (na miestach, kde je príťažlivá pre druhých), jej politických hodnôt (keď sa ich pridŕža doma i v zahraničí) a zahraničnej politiky (keď ju považujú za legitímnu a s morálnou autoritou)“.
Ja sa však nazdávam, že pochádza aj z toho, ako svet vníma podstatu tejto krajiny: z asociácií a postojov, ktoré sa vynoria pri zmienke o názve štátu. Tvrdá moc sa vykonáva, jemná sa evokuje.
USA sú najväčšou a najstaršou demokraciou sveta, útočiskom pre prisťahovalcov a zemou amerického sna – prísľubom, že každý môže byť kýmkoľvek a čímkoľvek, ak len bude tvrdo pracovať. Je tiež domovinou Intelu, Googla a Applu, Microsoftu a MTV, Hollywoodu a Disneylandu,