"Svet našich otcov bol horší ako svet našich praotcov. My ich synovia sme horší, ako boli oni. Svet odovzdáme našim potomokom, ktorí sú ešte viac skorumpovaní ako my," napísal približne pred dvetisíc rokmi rímsky básnik Quintus Horatius Flaccus.
Podobný sentiment o skazenej mladej generácii, ktorá nerozumie svetu a vedie spoločnosť do istej záhuby, by ste našli v starom Egypte, Grécku či Ríme. Zdá sa, že je osudom každej generácie myslieť si, že tí, ktorí prichádzajú po nej, sú hlúpejší a horší.
Je to prekérne, ale nedá sa nepodotknúť, že svet sa ani po stovkách mizerných generácií neskončil a spoločnosť neovládli skorumpovaní tyrani a nezodpovední, večne spití kriminálnici. Zatiaľ.
Naopak, zdá sa, že ak v poslednom čase niekto vlečie spoločnosť smerom, ktorý je podľa väčšiny múdrych ľudí nesprávny, je to staršia generácia. Brexit aj zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov, obe udalosti narúšajúce tradičné usporiadanie nášho sveta, si vo voľbách vybrali prevažne starší ľudia.
Inak povedané, ak by vo voľbách hlasovali len ľudia mladší ako päťdesiat rokov, bola by dnes Británia v Európskej únii a Hillary Clintonová by preberala moc v Spojených štátoch. Ivan Mikloš oba výsledky okomentoval s tým, že tento svet nie je pre mladých. Má pravdu – mladí žijú čoraz viac vo svete, ktorý cez voľby kontrolujú starí.
Najzaujímavejšie na celej veci je, že pre demokratickú spoločnosť je takéto usporiadanie sveta nová skúsenosť. Kým boli moderné demokracie mladé, mali aj mladé populácie so silnými mladšími ročníkmi a pomerne malým počtom starších voličov.
Inak povedané, väčšinu hlasov vo voľbách odovzdávali (alebo aspoň teoreticky mohli odovzdať) mladí ľudia. S rastom bohatstva sa však rodí menej detí a umiera sa neskôr.

Demografická pasca
Napríklad Slovensko bude mať podľa niekoľko rokov starých odhadov Infostatu v roku 2046 viac ako 56 percent populácie vo veku nad 45 rokov.