Autor je arabista, pôsobí na Katedre klasickej a semitskej filológie Univerzity Komenského
V sýrskom Aleppe a irackom Mosule v týchto dňoch prebiehajú intenzívne boje. Nevedno prečo, z akej príčiny, médiá dávajú tieto dve ofenzívy do súvislosti. Jedinou súvislosťou je tu časová zhoda.
Keď v júni 2014 Daeš (tzv. Islamský štát v Iraku a Levante) za necelý týždeň obsadil Mosul, pričom dvadsaťnásobná presila irackých ozbrojných síl pred ním utiekla, nebolo to pre nejaké výnimočné bojové vlastnosti ozbrojencov Daešu.
Príčinou bol celkový rozklad irackých ozbrojených síl, spôsobený politikou vtedajšej vládnej koalície. Služba v armáde bola zdrojom skoro bezprácneho príjmu a bojaschopnosť podľa toho aj vyzerala.
Okrem toho, v Iraku sa v apríli 2014 konali voľby. Obvineniami z podpory terorizmu vtedajší premiér Núrí al-Málikí rozložil opozičný blok (viceprezident v exile, hromada sunnitských poslancov buď na protest rezignovala, alebo bola vo väzení).
Anarchia v západných oblastiach Málikímu vyhovovala, keďže bez podpory sunnitských voličov nemali sekulárni odporcovia jeho proiránskeho režimu šancu. Že to nakoniec viedlo k úspechu Daešu, to boli nezamýšľané dôsledky.

Daeš pomohol Asadovi v ideologickej vojne
Ešte pozoruhodnejšia bola územná expanzia Daešu v Sýrii. Kým iracké jednotky v počiatkoch teroristickej ofenzívy nezasahovali oficiálne z obáv o osud civilistov, sýrske prorežimné mali z bojov medzi povstalcami a teroristami doslova divadlo. V jednom z prorežimových vtipov Asadov vojak volá do štábu: „Muníciu netreba, pošlite slnečnicové semienka.“
Sýrska opozičná Národná koalícia revolučných síl a sýrskej opozície obvinila Daeš a Asadov režim z kontaktov a spolupráce. Na prvý pohľad absurdné, ale kto ho vie.
Pravdou zostáva, že tak sýrskemu, ako aj irackému režimu aktivita Daešu v prvom polroku 2014 vyhovovala. Sýrskemu režimu organizáciu Daeš zoslalo samo peklo, mediálne víťazstvo v propagandistickej vojne na Západe („žiadne povstanie, sýrsky ľud vzdoruje teroristom“) sa vyrovná trom plne vyzbrojeným divíziám iránsko-ruskej internacionálnej pomoci.

“Že si Daeš odhryzol príliš veľký kus, to bolo jasné už v polovici roku 2014. V Sýrii i v Iraku. Pravdepodobnosť, že sa týmto kusom zadrhne, bola taktiež už vtedy vysoká, otázny bol iba čas, kedy sa tak stane.
„
Už Kobané malo byť koncom Daešu
Dnešnú ofenzívu proti teroristom v Mosule vedie vyše desaťnásobná presila irackých vojsk, kurdských pešmergov a šiitských i lojalistických sunnitských milícií s podporou širokej medzinárodnej koalície 60 krajín, ktoré sa viac (USA leteckými náletmi) alebo menej (Slovensko rečami) do boja tiež zapájajú. Očakávaný úspech je na dosah.