Hlúpneme. Z roka na rok čoraz viac. A dá sa to ľahko zmerať.
Výsledky testovania pätnásťročných žiakov, ktoré prebieha každé tri roky v 72 krajinách OECD pod názvom PISA, potvrdili prepad Slovenska.
Veru, mali by sme si teraz ako prísny rodič rozopnúť opasok a aspoň ním pohroziť deťom za to, že to s nimi ide dolu vodou. Od mierneho zlepšenia v roku 2009 dokonca veľmi výrazne.
Sú čoraz slabšie v materinskom jazyku, presnejšie v čítaní s porozumením, v matematike, aj v prírodovednej gramotnosti. Kým štáty OECD dosiahli priemerne 493 bodov, Slovensko ich získalo len 461 a zaostáva napríklad aj za susednou ČR.

Naši žiaci sa z roka na rok zhoršujú a utešene sa rozrastajú skupiny tých, čo vedia v danej oblasti ešte menej než minimum. V matematike sa v tzv. rizikovej skupine nachádza viac než štvrtina testovaných (27,5 percenta). Ešte viac, približne tretina je riziková, čiže „natvrdlá“ v oblasti prírodovednej gramotnosti (30,7 %) a čítania s porozumením (32,1 %).
Ale milé deti, nekazte si Mikuláša, to nie je ani tak vaše vysvedčenie, ako vysvedčenie tých, ktorí majú úroveň školstva a vzdelávania na starosti.