Autor je publicista
Od chvíle, keď sa Západ po okupácii Krymu a rozpútaní vojny proti Ukrajine zmohol aspoň na minimálne sankcie proti agresorovi, opakoval náš birmovaný komunista, budovateľ širokorozchodnej železnice naprieč Slovenskom, milovník diskrétnych schôdzok s emisármi Kremľa a Bašternákov najvzácnejší podnájomník ako mantru tvrdenie, že sankcie proti Rusku sú neúčinné a mali by byť rýchlo zrušené.
Prečo sa nimi tak výdatne a pravidelne zaoberal, keď sú vraj neúčinné, je logická otázka. Jedna z možností je, že ten, kto vlastnou hlavou vytvoril takú úspešnú akciovku, chce vlastnou hlavou vymyslieť aj skutočne účinné sankcie.
Ukázalo sa však, že o tento prístup nejde. Štátna radkyňa Trošková – tá zo známeho obrázkového časopisu – to asi tiež vidí inak.
Jej klient má zjavne na mysli presný opak účinných akcií – zrušenie aj tých neúčinných, ergo zbytočných. Tým sa jeho pozícia prakticky prekrýva s pozíciou Moskvy, pre ktorú už dva roky neexistuje žiadny dôležitejší politický cieľ ako práve zrušenie „neúčinných“ sankcií.
Slabý Obama a Západ
Je to ďalší paradox tejto záhadnej kauzy, lebo sankcie, ako hlása kremeľská propaganda a opakuje trollosféra, ruskú ekonomiku v skutočnosti fantasticky posilnili. Zvlášť protisankcie a heroický boj ruských orgánov s parmezánom.
Ako to teda s tými zbytočnými, neúčinnými a tak veľmi nenávidenými sankciami v skutočnosti je?
Ak by Obama a európski lídri naozaj chceli zareagovať na ruskú okupáciu Krymu razantne, určite mohli zaviesť oveľa účinnejšie sankcie vrátane takých, ktoré by položili ruskú ekonomiku v priebehu mesiacov.
O to im zjavne nešlo. Takisto mohli dodať brániacim sa Ukrajincom moderné zbrane. Ani to sa nestalo: