SME

Kto sú populisti a ako im čeliť

Poznáme to z Ameriky aj z Európy: Postaviť múr. Vyhostiť imigrantov. Zbaviť sa elít. Vystúpiť z Európskej únie. Získať späť pracovné miesta.

Marine Le Penová. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je redaktorom českých Hospodárskych novín.

Vodiči kamiónov alebo autobusov majú dôvod báť sa budúcnosti a nadávať na svet. Z televíznych správ sa práve dozvedeli, že firmy Uber a Budweiser úspešne uskutočnili skúšobnú dodávku piva kamiónom, ktorý celú cestu prešiel bez vodiča. Vďaka samoriadiacim technológiám už jednoducho človek za volantom nebol potrebný.

„Ako by ste sa cítili, keby ste boli vodičom s tromi deťmi a hypotékou?“ pýta sa profesor žurnalistiky na Princetonskej univerzite Gianni Riotta. A pripomína, že len v Spojených štátoch sú takých ľudí tri milióny. Je to najrozšírenejšie povolanie medzi mužmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme tu typický príklad ľudí, ktorí čoraz viac volia populistov, v Amerike aj v Európe. Populisti dostali teraz v rakúskych prezidentských voľbách skoro polovicu hlasov a výrazne zabodovali aj v talianskom referende o zmenách ústavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetliť označenie populisti, ktoré niektorí odmietajú len ako nálepku prideľovanú zavedenými stranami a médiami?

Staré dobré časy

Pravicoví aj ľavicoví populisti majú ako svoje hlavné heslo obhajobu záujmov obyčajných ľudí. Tie vraj bráni proti elitám, inštitúciám, jednoducho proti moci, píše vo svojej novej knihe americký novinár a politológ John Judis.

Existujúce usporiadanie spoločnosti je podľa populistov nastavené tak, že permanentne a cielene zvýhodňuje elity na úkor „normálnych“ ľudí. Pravicové populistické strany okrem toho útočia na cudzincov alebo na „vyžírky“, ktoré zneužívajú sociálne dávky.

Populistická ľavica zasa brojí proti bohatým alebo nadnárodným firmám, ktoré obviňuje zo svetovlády. Výstižnú a stručnú definíciu populizmu ponúka luxemburský premiér Xavier Bettel: „Populisti dávajú príliš jednoduché odpovede na tie najzložitejšie otázky.“

Poznáme to z Ameriky aj z Európy: Postaviť múr. Vyhostiť imigrantov. Zbaviť sa skorumpovaných elít a nahradiť ich novými. Vystúpiť z Európskej únie. Vykonať morálnu očistu národa. Získať späť pracovné miesta. Prosto a jednoducho, vrátiť staré dobré časy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pesimisti

V krajinách na oboch stranách Atlantiku týmto heslám uverili milióny ľudí. Sú to predovšetkým bieli manuálne pracujúci muži, ale aj príslušníci nižšej strednej alebo strednej triedy. Ich príjmy už roky stagnujú alebo dokonca prišli o prácu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4SE8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


145
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu