Autor je profesorom bioetiky na Princetonskej univerzite. Copyright: Project Syndicate 2016.
Sexuálna práca, ako hovorí známe príslovie, je najstaršie remeslo na svete - až na to, že ono príslovie nehovorí o „sexuálnej práci“, ale o „prostitúcii“. Príklon k menej pejoratívnemu pojmu je ospravedlnený zmenou postojov k sexuálnym pracovníkom.
Aj preň vyzvala Amnesty International vlády, aby zrušili zákony, ktoré kriminalizujú výmenu sexu za peniaze medzi dospelými osobami.
Búrka nevôle
Apel Amnesty International sa stretol s búrkou nevôle. Časť ľudí zjavne nedokázala rozlíšiť medzi sexuálnym odvetvím ako celkom a obchodovaním s ľuďmi, ktoré je v mnohých krajinách jeho tragickou súčasťou.
Nikto v sexuálnej brandži nechce legalizovať nátlak, násilie, podvody ani zneužívanie nedospelých sexuálnych pracovníkov. Niektoré organizácie bojujúce proti obchodovaniu s ľuďmi však chápu, že keď je sexuálna práca nezákonná, pre sexuálnych pracovníkov je oveľa riskantnejšie sťažovať sa úradom, keď dochádza k ich zotročovaniu, bitiu alebo podvádzaniu. Globálna aliancia proti obchodovaniu so ženami práve preto Amnesty International pochválila.
Výhrady vzniesli aj niektoré feministické organizácie, ktoré Amnesty obvinili, že obhajuje „práva pasákov a zákazníkov“. Radšej by sme podľa nich mali „skoncovať s dopytom po platenom sexe“. Nevysvetlili však, ako to dosiahnuť.
Dopyt bude vždy
Pre živočíšne druhy, ktoré sa rozmnožujú sexuálne, je sex zo zrejmých dôvodov jedným z najsilnejších a najprenikavejších pudov. Ľudia nie sú v tomto ohľade výnimkou. Vo všetkých moderných spoločnostiach ľudia vymieňajú peniaze či iné cenené predmety za to, po čom túžia a nedokážu inak získať.
Podstatný počet ľudí nedokáže z rôznych príčin bezplatne získať sex, dostatok sexu či druh sexu, ktorý chcú. Kým sa aspoň jedna z týchto podmienok nezmení, dopyt po platenom sexe pretrvá. Dokážem si ťažko predstaviť, ako by sa niektorá z nich mohla zmeniť natoľko, aby sa tento dopyt úplne vytratil.
Ak dopyt po platenom sexe zrejme pretrvá, čo teda ponuka?