Slovenské predsedníctvo nezmenilo Európsku úniu. Napriek nedávnej kauze na ministerstve zahraničných vecí však nebolo ani fiaskom. Bolo také, aké má byť – nenápadné, bez väčších prešľapov, pomerne efektívne. Dopadlo vlastne celkom dobre.
Nezmenila to ani situácia, v akej Slovensko vedenie v Rade Európskej únie prebralo. Rokovania o brexite sa naplno nezačali, predstavu o nich nemá ani samotná Británia, ani Európska únia. A aj keby sa naozaj začali, neodohrávali by sa v Bratislave, ale v Bruseli.
V Bratislave sa konalo stretnutie, o ktorom sa vraj bude veľa hovoriť. Nebude. Žiadna skutočná cestovná mapa na riešenia budúcich problémov nevznikla, lídri sa len stretli a dohodli sa, že problémy treba riešiť.
Neformálne, bez záväznej deklarácie. Prečo by si mala história diplomacie pamätať, že k tejto banálnej dohode došlo práve v Bratislave?
Veľa sa hovorilo o tom, že sa Slovensko ukáže ako moderná krajina. Možno, ale to už Slovensko azda ukázalo pred rokom 2004, keď do Únie vstupovalo. Naozaj si niekto myslel, že Európska únia doteraz Slovensko považovala za klon mongolskej stepi, prijala ho a po dvanástich rokoch si uvedomila, aké je vlastne moderné?