Anne Applebaumová píše pre Washington Post.
V temnom svete špionáže sa nestáva tak často, aby niekto jasne, s neotrasiteľnou istotou a stopercentnou zárukou vedel vopred o chystanej operácii. No v Európe je práve teraz jedna predpoveď, ktorú každý radostne šíri: v roku 2017 rozbehne Rusko otvorenú kampaň za ovplyvnenie nemeckých volieb.
Nielen v USA
Vieme, že to Rusi dokážu. CIA potvrdzuje, že ruskí kybernetickí hackeri získali materiál z kampane Hillary Clintonovej, ktorý sa objavil prostredníctvom WikiLeaks v rozhodujúcom okamihu amerických prezidentských volieb.
Hacknuté e-maily sa stali súčasťou úspešnej trollovacej kampane na zdiskreditovanie Clintonovej (a naďalej inšpirujú hystériu vo forme Pizzagate, bizarnej konšpiračnej teórie, ktorá stále žije).
Počas predvolebnej kampane Trump často opakoval frázy priamo z ruskej propagandy vrátane hrozieb, že Obama „založil ISIS“ a že Clintonová „vyvolá tretiu svetovú vojnu“.
Podobné kampane vrátane hacknutia a temných konšpiračných teórií fungujú aj v iných krajinách vrátane Gruzínska, Poľska a Ukrajiny. Zdanlivo riskantná operácia v USA nijako neuškodila ruským záujmom. Naopak: vyhral proruský kandidát a zdá sa, že veci pôjdu ďalej ako zvyčajne.

Útok na Nemecko
Vieme, že ruská operácia sa už začala. Minulý týždeň povedal šéf nemeckej domácej výzvednej služby, že materiál hacknutý z nemeckého parlamentu a nedávno zverejnený cez WikiLeaks pochádza od rovnakej ruskej skupiny, ktorá ukradla materiál aj americkému Národnému výboru demokratov.
Nazdáva sa, že dochádza k „zvýšenej kybernetickej špionáži a kybernetickým operáciám“. Šéf nemeckej zahraničnej výzvednej služby zaznamenal nárast kybernetických útokov s cieľom nie kradnúť obranné alebo obchodné informácie, ale skôr „vyvolať politickú neistotu“.
Niežeby hacknutie bolo jedinou taktikou. Začiatkom tohto roka pomohli ruské médiá a proruskí trollovia vytvoriť internetovú hystériu propagovaním falošnej historky o ruskom dievčati, ktoré údajne znásilnil sýrsky imigrant.