SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Ako sa vo mne začalo chorobné sebascvrkávanie

Peter Mikuláš píše ďalší list Peťovi. Predovšetkým o zmene času, o čomsi nekalom, o Bachovej tokáte a fúge a o malom Maxovi.

Peter Mikuláš. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ahoj, Peťo,

nikdy som nemal s tým problém, dvakrát do roka to isté, v médiách prikázali, aby som zmenil čas, tak som si ho ešte večer pretočil a hotovo.

Ráno sa začala jeseň, o hodinu dozadu posunuté slnko ma zobudilo ako vždy, automaticky som vyskočil z postele, nezamýšľal som sa absolútne, že práve toto by mohlo mať negatívny vplyv na výkon mojich žliaz s vnútornou, ale i vonkajšou sekréciou a že by sa s pribúdajúcim vekom takto postupne v mojom vnútri zbieralo čosi nekalé.

Podaktorí pri pive reptali – pozor daj, takéto časté časové zmeny sú kontraproduktívne k chlapom. V dôchodkovom veku je veľmi nebezpečné narušenie plesnivého temporytmu v organizme od papania cez exkréciu pomocou močovo-tráviaceho systému, až k poteniu a že takáto prudká zmena sa ti raz naskladá v tele, spôsobí hormonálne manévre a že je všetko naokolo jednoducho na hlavu postavené a raz sa to skončí v chorobnej nedobrote...

Bol som bojovým hrdinom vlastných dní, kašľal som na všetko, celkom ako za mlada som vyskočil z pokojnej hladiny postele na zadné plutvy sťa nasolená ryba, vplávajúc pod holé stromy, aby som si len tak – povrchne, mrkol na titulky na opadaných listoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Videl som síce, že každý bol iný, jeden na červeno, druhý na žlto, mnohé na červenožltozleno, boli ich milióny, napísali ich všetci, ktorí mi pôvodne verili, ale ja som si myslel, vnorený v egoizme, že im netreba z mojej strany odpoveď.

Roky bežali, ani som nezbadal, ako sa postupne sa vo mne začalo chorobné sebascvrkávanie. Bral som ho ale celkom normálne, ako bežnú zmenu ručičiek na ciferníku, nič ma netankovalo a všetko, čo prichádzalo, som prijímal, ako bolo a odrazu to bolo tu. Ani som nezbadal, to nekalé, predpovedané koncom prvého odseku tohto môjho listu sa na mňa zrútilo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazná americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová (uprostred) pózuje v cieli s druhou Slovenkou Petrou Vlhovou (vľavo) a treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou (vpravo).

Slovenská lyžiarka skončila druhá.


2 h
Spisovateľ Lukáš Cabala.

Vedie antikvariát a píše knihy.


24. nov
Aj na území dnešného Slovenska máme zdokumentované prípady, kedy sa medvedice ujali ľudských detí.

Pre dobro mláďat sú aj promiskuitné.


26. nov
Peter Tkačenko

Pochovávať vládu pre dlhovú brzdu a dôchodky je absurdné.


9 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schut.

Cena zrejme znemožní v pomeroch nášho zdravotníctva nasadiť ich mimo najrizikovejších skupín.


2 h
Eugen Gindl.

Myslel, písal a rozhorčoval sa preto, že ho hlboko dojímal osud druhého. Ešte za Eugenom Gindlom.


Jakub Huba 6 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


7 h
Mariana Čengel-Solčanská.

Jazyk má strategický význam, obsahuje identitu národa. Môže zaniknúť ľahšie, než by sme predpokladali.


Mariana Čengel Solčanská 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu