B ruselské námestie Grand Place rozžiaril vianočný stromček zo Slovinska, napísala pred pár dňami renomovaná spravodajská agentúra AP k snímke svojho fotoreportéra v Belgicku.
Srdcia hrdých Slovákov (minimálne tých z Horných Orešian) horko zaplakali.
V Európe azda niet lepšieho príkladu dvoch krajín, ktoré spôsobujú vo vnímaní iných zmätok, ako sú Slovensko a Slovinsko. Ale buďte pokojní, napriek smutnej správe z Bruselu, v tejto bitke o národnú identitu neťaháme za kratší koniec.
Slovensko nie je Slovinsko! zdôrazňuje Barbara Horvat vo svojom krátkom videu, ktoré v roku 2008 umiestnila na internetový server youtube. Pozrelo si ho takmer štyristotisíc ľudí.
Mladá Slovinka žijúca momentálne v kalifornskom Los Angeles musí často vysvetľovať, že nepochádza zo Slovenska. Tohto roku preto pridala na youtube druhý diel, v ktorom si opäť pomohla mapou, národnými symbolmi či ukážkami jazykového prejavu oboch národov.
Kým Slováci sa po rozpade federácie nasýtili predstavou, že ich konečne objaví svet a už nebudú Čechoslováci (v tom lepšom prípade) alebo Česi, myseľ Slovincov aj po rokoch nahlodáva červík pochybnosti.
Zelená nestačí
Slovincom nepomohlo ani to, že vyhlásili samostatnosť o pol druha roka skôr. Ich nespokojnosť zašla tak ďaleko, že sa zaoberali myšlienkou zmeniť štátnu vlajku, ktorá je na nerozoznanie od slovenskej (a ruskej).
Súťaž na nové štátne symboly vypísal v roku 2003 slovinský parlament a hoci sa víťazný návrh dizajnéra Dušana Jovanoviča neujal, diskusia o vlajke sa z času na čas objavuje stále.
V roku 2007 sa však Slovinsko predsa len odhodlalo k zaujímavému kroku. V snahe posilniť povedomie o krajine si zvolilo zelenú farbu ako nový brand, čiže značku a symbol, s ktorým sa bude vo svete spájať.
Aj slovinskí športovci preto vymenili bielo-modro-červenú kombináciu za zelené dresy či kombinézy.
„Nemyslím si, že by sa tým niečo zmenilo. Často musím vysvetľovať, že Slovinsko a Slovensko sú dve rôzne krajiny a bol som svedkom viacerých omylov. Keď na majstrovstvách Európy v plávaní v Berlíne v roku 2002 skončila naša Alenka Kejžar tretia, na slávnostnom ceremoniáli stúpala hore slovenská vlajka. A, naopak, Martine Moravcovej hrali po víťazstve slovinskú hymnu,“ vysvetľuje športový novinár Siniša Uroševič zo slovinského denníka Delo.
S kým sa stretol Bush
Zmýliť si Slovensko so Slovinskom bolo (a stále ešte je) celkom bežné aj v politických a diplomatických kruhoch.