Autor je riaditeľ Centra pre teritoriálne medzinárodné štúdiá pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, vyučuje kvantitatívne metódy a štatistiku
Prešlo niekoľko dní od zverejnenia výsledkov prieskumu INEKO o kvalite demokracie. Výsledky prieskumu a ich interpretácie vyvolali vlnu zdesenia, pohoršenia, prekvapenia, či šoku. V každom prípade negatívne emócie. Po opadnutí prvej vlny je čas sa na prieskum pozrieť pozornejšie. Je to so Slovenskom naozaj tragické?
Na základe prieskumu INEKO sa to určite povedať nedá. Proti viacerým interpretáciam oboch častí, teda aj výskumu verejnej mienky, aj expertného dotazovania, môžem vysloviť niekoľko vážnych metodologických výhrad.
Vychádzam pritom z predpokladu, že znenie otázok bolo totožné, alebo aspoň nie veľmi odlišné od toho, ako je uvedené v správach a excelovom súbore zverejnenom na webe INEKO. Ďalej sa sústredím na pripomienky k dotazníkovému prieskumu.
Pokiaľ ide o sondu do duše národa, skúsme si vysvetliť, prečo sa dá interpretácia výsledkov považovať za výrazne problematickú. Najprv však malý úvod.
