Ivan Mikloš vyzval autora, ktorý sa podujal na obranu politickej korektnosti ako nepríčiny krízy, aby sa zobudil. Netreba, spia tu iní.
Napríklad tí, ktorí „smrť verejnej diskusie v Británii“ dokazujú knižkami vydanými v roku 2006. Keby argument, že tým rokom končil informačný stredovek a všetko pred 1990 je starovek, bol príliš abstraktný, tak odporúčame trochu čerstvejšie foto k stavu britskej debaty.
Brexit ukázal stav britskej debaty
Kampaň k brexitu a rolu politickej korektnosti v nej. Nula, zero, nil. Obe strany klamali, strašili, či predkladali skvelé argumenty a analýzy najslobodnejšie, ako sa len dalo. Takto zomrela verejná debata v GB.
Odkazovanie na citácie a autority, čo je Miklošov výber zbraní, zabíja síce nie slobodu, ale kvalitu debaty. To môže byť veru aj horšie ako politická korektnosť. Nikam sa totiž neposúvame.
Konkrétne. To, že v zdurenom formáte (zdurený trikrát podčiarknuté), čiže ako jazykový diktát v snahe univerzalizovať svoj pohľad (svetonázor), je politická korektnosť deformácia až ohavnosť, vieme aj bez Anthony Browna.
To, čo nevieme a „vpravo“ len slepo hádajú, je súvislosť medzi – údajne – zníženou slobodou diskusie na začiatku a krízou liberálnej demokracie tu a teraz.

Ani Trump ju nemusel
Politická korektnosť predsa neurobila nikde takú závratnú kariéru ako v USA. Že by to však bola spoločnosť nejako zvlášť neslobodná, neslobodnejšia než iné, resp. neslobodnejšia než pred nástupom politickej korektnosti, asi nikto nepovie. Kto si trúfa?
Symbolom krízy je fenomén práve Trumpa. Na absencii politickej korektnosti medzi prvými desiatimi príčinami jeho víťazstva však nič nemení ani skutočnosť, že bola červené súkno – namiesto Putina – v očiach práve Trumpa.
Alebo má niekto pocit, že trebárs múr pre Mexičanov bol v kampani príliš tabuizovaný? Neviedla sa o ňom či nelegálnych migrantoch dosť slobodná debata? Bránila politická korektnosť niekomu vyjadriť svoje zásadné stanovisko k veci? A ktorej, konkrétne, prosím?
Fascinácia autoritami zacláňa ctenému oponentovi – bez irónie, Mikloš urobil pre SR viac, než Fico I, II a III dokopy – vo výhľade na kľúčové tvrdenie textu, na ktorý reaguje. Teda, že za politická korektnosť sa mylne považuje za jav, ktorému sa – haha, politicky nekorektne – hovorí efekt stáda.
Že vraj „nemožno o problémoch otvorene a slobodne diskutovať“? Kto nemôže, prečo nemožno? Kde sme, v Rusku? Mieri nám niekto pištoľou medzi uši, alebo nás hrozí zatknúť ŠtB, že nemôžeme otvorene kričať – napríklad - „islamský terorizmus“?