SME

Verili, že pozdvihujú ducha na bojiskách

Prečo Česi a Slováci, ktorí rok 1968 zažili, plačú pri skvele prevedenej hymne Alexandrovovcov Svätá vojna.

Na oslavách SNP. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

N ajskôr so mnou nehovoril nikto. Potom pár z nich z povinnosti aspoň stroho zodpovedalo na otázky.

Niekto zostal až do konca turné povýšený a nadradený, iní so mnou laškovali alebo sa snažili odpovedať úprimne. Pár z nich bolo podozrievavých, o jednom mi pani, čo si ju vozili na žehlenie uniforiem, pošepkala, že je od FSB, a tak nezáleží na tom, že ani nemá výnimočný sluch.

Trvalo to niekoľko koncertov, než aspoň niektorí z Alexandrovovcov otvorili ústa a len výnimočne aj svoje srdcia.

Mapovala som ich turné po bývalom Československu v roku 2012. Úloha znela - zhodnotiť "fenomén Alexandrovovci". Prečo tento militantný spolok, symbol sovietskej armády, u nás tak neslávne preslávenej, dokáže aj v krajine, ktorú okupovali muži v rovnakých uniformách, v akých oni vystupujú, rozospievať aj pražskú O2 arénu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo Česi a Slováci, ktorí rok 1968 zažili, plačú pri skvele prevedenej hymne Alexandrovovcov Svätá vojna. A prečo, naopak, časť československej intelektuálskej obce zavrhuje súbor so všetkým vrátane nesporných umeleckých hodnôt a povesti najlepšieho mužského vojenského speváckeho súboru na svete?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sú rozporuplní. Rovnako ako ich smrť, ktorá ich zastihla na jednej z ďalších ciest na oslavu dobytých území. Napriek tomu, že mi mnohí prirástli k srdcu a obdiv k nim je neutíchajúci rovnako ako ľútosť nad zmarenými životmi, o ich misiách vážne pochybujem.

Možno aj niekomu z tých šesťdesiatich štyroch Alexandrovovcov na palube osudného Tu-154, ktorý v nedeľu spadol pri Soči do Čierneho mora, chvíľku pred smrťou napadlo, či spievať v rozbombardovanom Aleppe nad mŕtvolami tisícov civilistov je najvhodnejšie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Rajevskij

Najväčší dojem na mňa urobil malý spupný chlapík, dirigent Igor Ivanovič Rajevskij. O súbore hovorí: "Je to ruská spievajúca zbraň". Stará škola. Je vo výslužbe a do Sýrie neletel. Takže si výslužbu ešte užije. Turné na Slovensku bolo jeho posledným.

Väčšina tých, ktorí v máji 2012 v Českej a Slovenskej republike vystúpili na dvadsiatich ôsmich koncertoch, v lietadle smerujúcom v nedeľu do Sýrie bola.

Tisícky za lístok neľutoval nikto. Bolo beznádejne vypredané. Najslávnejšie hity Kalinku, Smugljanku a Kaťušu spievali české sály so súborom. V ruštine. Niektorí diváci pri tom plakali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zvlášť, keď na javisko vybehla šesťročná Valeria "Lery" Kurnuškinová vo vojenskej uniforme, dokonale zavŕšila dojem kvalitného gýča.

Chcela som so staršími členmi súboru prebrať ich vzťah k okupácii. Tej československej, na ktorej sa tiež - ako povzbudzovači bojového ducha sovietskych vojakov - zúčastnili. Najotvorenejší bol práve Rajevskij.

"V Československu som pobýval od roku 1968 do roku 1974. Budoval som tu umelecký kolektív Centrálne skupiny sovietskych vojsk. Vynikajúci teleso. Znelo na celé Československo," v jeho hlase márne hľadám iróniu.

Je zahľadený do svojej profesie muzikanta a odmieta vidieť niektoré súvislosti. "Aj vtedy sme napĺňali sály," povie pyšne.

To, čo je pre Čecha patetické, trápne či neprípustné, z jeho úst znie tak nejako prijateľnejšie. Pretože aj jeho životný príbeh ako mnohých starších Rusov je naozajstný - ako deväťročný v čase druhej svetovej vojny prišiel o rodičov. Ujala sa ho armáda. Videl hrôzy a zažil hlad. Bol vďačný sovietskej vlasti, že mu dala najesť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4SWW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu