Je to znamenie toho, aký bol rok 2016 príšerný, že návšteva japonského premiéra Šinzó Abeho pri pamätníku Pearl Harbor na Havaji mohla znieť ako dojemná a ušľachtilá udalosť pre vyčerpaný a ustrašený západný svet.
Abe sa stal prvým japonským premiérom od 50. rokov, ktorý navštívil miesto neslávneho útoku na americkú flotilu s cieľom rozbiť embargo USA na ropu pre Japonsko počas druhej svetovej vojny.
Ďalšie zmierlivé gesto prichádza v dobe zmien a nestálosti hlavne z dôvodu výhry Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách, čo zvýšilo pravdepodobnosť konfliktu s Čínou.
To, že Abe navštívil Pearl Harbour, samozrejme nič zásadne nezmení vo vzťahu Japonska a USA – vyjadruje predsa iba formálne zmierenie, ktoré sa udialo dávno predtým, a ktoré bolo predpokladom tohto aktu kajúcnosti.

Ale symbolika je nezameniteľná a silná. Od roku 2008 Abe a americký prezident Barack Obama posilnili spojenectvo ich dvoch krajín na najvyššiu úroveň od konca studenej vojny. Spolu čelili vzostupu Severnej Kórey ako jadrovej mocnosti a zvyšujúcej sa agresivity zo strany Číny.