Autor je politológ a arabista
V piatok 23. decembra 2016 schválila Bezpečnostná rada OSN rezolúciu č. 2334, ktorá doslova vyvolala hystériu v izraelskej vláde.
Okrem iného táto rezolúcia potvrdzuje, že „izraelské osady zriadené na okupovaných palestínskych územiach vrátane osád vo východnom Jeruzaleme nemajú žiadne právne postavenie a predstavujú zjavné porušenie medzinárodného práva“.
Rezolúcia navyše Izrael vyzýva, aby výstavbu osád zastavil.
Diplomatická búrka
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu spustil diplomatickú búrku, keď pomerne nevyberavým spôsobom kritizoval všetky štáty v Bezpečnostnej rade, ktoré za rezolúciu hlasovali, a tiež Spojené štáty americké za to, že sa hlasovania zdržali, čím umožnili prijatie rezolúcie.

Bezpečnostná rada, ktorá je fakticky najdôležitejším orgánom OSN, sa tak pridala k ďalším orgánom OSN, ktoré zastavenie výstavby osád žiadajú. Lenže práve v Bezpečnostnej rade sa Izrael spoliehal na svojho spojenca – USA, stáleho člena s právom veta, že bude brániť prijatiu akejkoľvek rezolúcie, ktorá by nevyhovovala Izraelu.
Izrael bol pred hlasovaním nezvyčajne diplomaticky aktívny, aby ovplyvnil hlasovanie USA. Nepomohlo. USA právo veta nevyužili.
Rovnako Netanjahu tlačil na ostatných členov Bezpečnostnej rady. Napríklad na Nový Zéland, ktorý bol jedným z predkladateľov. V telefonáte s ministrom zahraničia Nového Zélandu, ešte pred hlasovaním, sa Netanjahu ostro dožadoval stiahnutia návrhu rezolúcie a podľa denníka Haaretz povedal, že predloženie rezolúcie bude Izrael pokladať za vyhlásenie vojny.
“Netanjahu sa ostro dožadoval stiahnutia návrhu rezolúcie a povedal, že je predloženie bude Izrael pokladať za vyhlásenie vojny.
„
Takisto nepomohlo. Rezolúcia predložená bola a prešla.
Premiér Netanjahu už oznámil, že Izrael obmedzí styky s krajinami, ktoré za rezolúciu hlasovali a končiacu administratívu Baracka Obamu obvinil z protiizraelských postojov.
Rovnako sa vyhráža, že Izrael pozastaví svoje príspevky pre OSN.
V rozpore s medzinárodným právom
Namiesto hysterického vyhrážania sa jednotlivým krajinám vrátane stálych členov BR OSN s právom veta by sa izraelský premiér mal s pokorou pozrieť na problematiku izraelských osád a zamyslieť sa, či skutočne nie je načase niečo s izraelskými osídľovacími aktivitami urobiť.