Autor je bývalý minister medzinárodných vzťahov SR a aktivista
Nepamätám si rok, keď sa znalci zahraničnej politiky tak často mýlili v hodnoteniach a predpovediach vývoja, ako to bolo v uplynulom období. Do medzinárodných vzťahov vstúpili neistota, nervozita, miešanie fikcie s faktmi, rinčanie slov a, žiaľ, nezriedka i zbraní.
Paradoxne, najzásadnejšie prekvapenia sa udiali v najbohatšej a doteraz najstabilnejšej časti sveta – v euro-americkom priestore, ktorého sme súčasťou.
Rozrastajúca sa polmiliardová Európska únia, ktorá vyše pol storočia zabezpečuje mier a prosperitu na starom kontinente a pomáha v iných častiach sveta, začala pod vplyvom vnútorných a vonkajších faktorov pochybovať o svojich fundamentoch a kapacite vyrovnávať sa s výzvami doby.
Alarmujúci brexit
Do úniového života sa vkradlo po zabehnutom slovíčku „rozšírenie“ nepríjemné slovo exit – odchod. Ľud jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. sa v júni neočakávane rozhodol pre krkolomnú operáciu s označením brexit. Dosah tohto kroku na EÚ a samotnú Veľkú Britániu je dnes ťažké predpokladať, najmä keď sa ešte len pripravujeme na zložitý rozvodový proces.
Jedno je však už isté – brexit posmelil narastajúce protieurópske sily a vyburcoval doposiaľ hrdú EÚ k záchranným manévrom, do čoho bolo vtiahnuté i Slovensko z dôvodu nášho predsedníctva v Rade EÚ.
Prepisovanie volebných manuálov
Je evidentné, že nielen demokratická Európa, ale aj jej partner Spojené štáty zažili v roku 2016 otrasy dôvery vo svoj spoločenskopolitický systém a veľmocenské postavenie v súťaživom a premenlivom svete.
Po mimoriadne polarizovanej prezidentskej kampani sa už v Amerike prepisujú dlhodobo akceptované volebné manuály a posúva sa chápanie kľúčových pojmov, ako sú korektnosť, pravdivosť a kultúrnosť.
Sedemdesiatročný developer a politický novic Donald Trump je nesporne politickým prekvapením roka. Jeho víťazstvo v zápase o Biely dom naznačuje, že domáca a zahraničná politika superveľmoci sa bude zásadne meniť.
To, akým smerom a tempom, ukáže až čas po jeho nástupe do prezidentského kresla 20. januára 2017. Osobitne dôležitý bude pritom republikánmi kontrolovaný Kongres a z nášho pohľadu najmä postoj novej administratívy k EÚ a NATO, k ambicióznemu Rusku a nestabilnému Blízkemu východu.
Najvplyvnejší Putin
Ak niekto zmeny a pnutia v euroatlantickom svete privítal, tak to bol ruský prezident Vladimir Putin, ktorý žal plody svojho systematického a širokospektrálneho zápasu so Západom, poznačeného pretrvávajúcimi sankčnými krokmi.